حمام پورناک پلدشت میزبان گردشگران نوروزی است

منطقه آزاد ماکو- خبرماکو – رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماکو گفت: حمام تاریخی روستای پورناک پلدشت با جشن نوروزگاه میزبان گردشگران نوروزی است.

علی خورابلو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبر ماکو افزود: امسال نیز نظیر ۲ سال گذشته جشنواره نوروزگاه در حمام قاجاری روستای پورناک پلدشت برگزار می‌شود.
وی بیان کرد: این مراسم با شور و حال خاصی در محیطی سنتی و روستایی و مشارکت اهالی برگزار می‌شود که در کنار آن جشنواره غذاهای سنتی روستا، بازی‌های بومی و محلی، موسیقی سنتی، مسابقات قدیمی قییش قاپدی، آشیرما و موسیقی سنتی آذربایجان ‌غربی اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار نمایشگاه نوستالژی اسباب و اقلام قدیمی زندگی روستایی نیز در داخل این حمام مهیا شده که امید است مورد اقبال گردشگران واقع شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماکو با اشاره به نقش واحدهای بوم گردی روستایی در جذب گردشگر بیان کرد: برگزاری جشن نوروزگاه در این روستا در راستای رونق بخشی به گردشگری و فعالیت‌های بوم گردی روستایی بوده و همچنین ایجاد موزه مردم شناسی در محل حمام در راس برنامه هاست.
به گزارش خبرماکو، پلدشت به دلیل همسایگی با جمهوری خودمختار نخجوان، سواحل زیبای ارس، گمرک و پایانه صنم بولاغی، داشتن آثاری زیبا چون کمپ و سد ارس، تالاب زیبای عرب‌گولی، گوردخمه و ایوان اورارتویی شیدی، سد تاریخی پناه‌کندی، پل صفوی سینیخ قارقولوق بر روی ارس، حمام پورناک و آب معدنی ترشاب و صنایع دستی حصیر و جیغ‌بافی عشق‌آباد می‌تواند مقصد مناسبی برای گردشگران باشد.
شهرستان پلدشت در شمال آذربایجان‌غربی در نقطه اتصال مناطق آزاد تجاری و صنعتی ماکو و ارس قرار گرفته است.
حمام پورناک مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان پلدشت، بخش مرکزی، روستای پورناک واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۲۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =