فرماندار: چالدران با ۱۰۴ اثر تاریخی پذیرای گردشگران نوروزی است

منطقه آزاد ماکو – خبر ماکو – فرماندار چالدران گفت: این شهرستان شمالی آذربایجان غربی با آثار تاریخی و گردشگری کم نظیر میزبان مسافران نورزی است.

حسن محمدزاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو افزود: علاوه بر آثار ثبت شده ملی، یک اثر تاریخی این شهرستان نیز در فهرست آثار جهانی ثبت شده که قره کلیسا را شامل می شود.
وی اضافه کرد: دشت وسیع چالدران، مزار ۲۷ هزار شهید همراه با یادمان شهدای جنگ چالدران، مقبره سید صدرالدین، کلیسای طاطائوس مقدس ( قره کلیسا)، دخمه سنگی ˈدلیک داشˈ مربوط به هزاره های اول قبل از میلاد، کلیسای صخره ایˈ سعدلˈ در روستایی به همین نام، چشمه های آب گرم، آبشار ˈشور شورˈ واقع در روستای عرب دیزج و روستایˈ قرنقو ˈ از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهرستان هستند.
وی ادامه داد: بازرسی لازم از اماکن اسکان و مسافرخانه‌های شهرستان چالدران انجام شده و نواقص و مشکلات موجود در این زمینه رفع شده است.
وی بیان کرد: ستاد اسکان نوروزی چالدران با دارا بودن امکانات رفاهی، تفریحی و بهداشتی از نخستین ساعات آغاز تعطیلات پذیرای میهمانان نوروزی از سراسر کشور است.
محمدزاده گفت: علاوه بر این امکانات رفاهی و اقامتی ، در محورهای منتهی به چالدران پایگاه های امداد و نجات همراه با کادرهای درمانی مستقر شده و خدمات لازم را در اختیار مسافران قرار می دهند.
به گزارش خبرماکو، چالدران که در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است، یکی از ۶ شهرستان مرزی آذربایجان غربی در امتداد مرزهای ایران با کشور ترکیه به شمار می رود و به موجب همین تلاقی در قرن دهم هجری قمری محل جنگ ۲ کشور ایران و عثمانی با عنوان جنگ چالدران بود.
آثار تاریخی زیادی از جنگ ایران و عثمانی در دوران شاه اسماعیل صفوی در چالدران باقی مانده که سرسلسله آنها، مقبره سید صدرالدین، وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی و مجسمه شاه اسماعیل است که بازدید از آن به اندازه بناهای دوران صفویه و زندیه جذابیت دارد.
جنگ چالدران بیش از یک قرن پیش (۹۲۰ قمری) در دشت چالدران که در ضلع غربی این شهرستان قرار دارد با تجاوز دولت عثمانی برای سرکوب تشیع در ایران آغاز شد.
در این جنگ لشکر عثمانی با ۲۱۰ هزار سرباز با قوی ترین سپاه و نیروهای ایران با کمتر از ۳۰ هزار نفر در مقابل هم صف آرایی کردند و سپاه عثمانی در پی اتحاد ملت ایران، عقب نشینی کرد ولی دلاوران ایرانی شهدای زیادی را تقدیم دفاع از مرزهای تشیع کردند که سید صدرالدین وزیر صفوی از آن جمله بود.
مقبره این وزیر شجاع صفوی در بین روستاهای ‘سعدل’ و ‘گل اشاقی’ چالدران ساخته شده و مجسمه شاه اسماعیل نیز در ورودی این مقبره نصب شده است.
قره کلیسا نیز بنای تاریخی دیگری است که در ۱۵ کیلومتری شمال شرق مرکز چالدران ساخته شده است و بازمانده ای از یک واقعه خونین در نخستین سال های ظهور مسیحیت به شمار می رود.
برخی مورخان معتقد هستند که در سال ۴۳ میلادی ‘تاتاووس’ و ‘بارتلمیوس’ برای تبلیغ دین مسیح به ارمنستان آمده بودند تا به تبلیغ این دین بپردازند که پس از پیوستن دختر پادشاه ارمنستان با سه هزار و ۵۰۰ نفر از مردم به آنها، این افراد توسط عمال پادشاه آن کشور قتل عام و اجساد همه آنها در قره کلیسا دفن شده است.
به گفته ارامنه، قره کلیسا نخستین کلیسای جهان است که چند سال پس از آن حادثه ناگوار در این منطقه ساخته شده است و همه ساله در میانه تابستان مصادف با سالگرد شهادت تاتاووس مقدس و شهدای آن دوران، ارامنه در قره کلیسا جمع می شوند و آئین های خاصی را برگزار می کنند.
در روستای خضرلوی چالدران نیز حجاری های مربوط به دوران اورارتویی با قدمت چند هزار ساله وجود دارد که از قدمت قابل توجه این شهرستان حکایت می کند.
این غار از آثار برجای مانده از دوره حکومت باستانی اورارتویی است که در تپه های اطراف آن، بقایای ساختمان های باستانی قرار دارد و به عقیده کارشناسان، در زمان باستان انسان هایی در آنجا زندگی می کردند.
علاوه بر جاذبه های تاریخی، مکان های دیدنی طبیعی بسیاری نیز در چالدران وجود دارد که نمی شود از کنار آنها به راحتی گذشت؛ چشمه آبگرم چالدران یکی از این جاذبه های طبیعی چالدران به شمار می رود که با وجود نبود زیرساخت های رفاهی مناسب، افراد زیادی برای استفاده از خواص درمانی آن در این محل حاضر می شوند و آب تنی می کنند.
جنگل های حدود ۵۰۰ هکتاری چالدران نیز دیگر جاذبه طبیعی این شهرستان را تشکیل می دهد که در منطقه قره دره این شهرستان واقع شده است و بادام وحشی، زرشک، ریش بز و نسترن در آن یافت می شود.
چالدران همچنین دارای چهار تالاب است که وسعت آنها به ۲۸۵ هکتار می رسد که شامل ناور، پیر احمد کندی، خان گول و قوری گول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =