۱۴ هزار مسافر از طریق فرودگاه ماکو جابجا شدند

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو -مدیر فرودگاه منطقه آزاد ماکو گفت: هفت هزار و ۲۶۷ مسافر ورودی و هفت هزار و ۱۶ مسافر خروجی سال گذشته /۱۳۹۷/ از این فرودگاه جابجا شدند.

حسن قره داغی روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: این تعداد مسافر با ۱۳۰ پرواز رفت و برگشت به تهران – ماکو و ماکو – تهران و همچنین یک پرواز نیز به مشهد – ماکو و بلعکس صورت گرفته است.
وی افزود: در طول هفته، سه پرواز به مقصد تهران در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در این فرودگاه انجام می شود.
قره داغی در ادامه بر برنامه های این فرودگاه در راستای توسعه فرودگاهی اشاره و بیان کرد: نصب روشنایی باند در دستور کار امسال می باشد که با تجهیز شدن امکانات فنی فرودگاه، امکان پرواز در شب و جابجایی مسافران را مهیا می کند.
وی بیان کرد: با امکان درخواست نشست شبانه هواپیما و افزایش پروازها در صورت پر شدن پروازهای فعلی، سیکل پروازی قابلیت افزایش خواهد داشت.
وی گفت : با ایجاد مرزهوایی فرودگاه ماکو، پروازهای خارجی نیز دربرنامه کاری فرودگاه می باشد.
به گزارش خبرماکو، فرودگاه منطقه آزاد ماکو در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ بصورت عملیاتی آغاز شد و اولین پرواز آزمایشی آن در دهه فجر سال ۱۳۹۴ انجام شد. این فرودگاه در مساحتی بالغ بر ۵۰۰ هکتار در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو احداث شده و طراحی آن برای هواپیمای ایرباس ۳۲۰ است.
ترمینال اصلی فرودگاه در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع با طراحی منحصر به فرد احداث شده که در کنار سالن ترمینال vip قادر به پذیرش مسافران پروازهای داخلی و بین المللی است.
برج مراقبت این فرودگاه به ارتفاع ۳۲ متر و طول باند پروازی سه هزار و ۲۷۰ متر و عرض باند ۶۰ متر است.
مجوز مرزهوایی این فرودگاه در مهرماه ۹۷ صادرشده و پروازهای بین المللی بزودی برقرار می‌شود.
نخستین پرواز رسمی از فرودگاه منطقه آزاد ماکو ۲۳ اسفند سال ۱۳۹۵ با حمل خانواده‌های شهدا به عنوان مسافر با هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ به سوی مشهد انجام شد تا فرودگاهی که در کمتر از ۲ سال احداث شد، با استفاده از ترمینال موقت مورد بهره برداری قرار گیرد که با حضور حسن روحانی در سال ۹۷ در آذربایجان غربی رسما افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − پنج =