۵۰ میلیون دلار کالا از گمرک پلدشت صادر شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خودمختار نخجوان گفت: صادرات کالا از گمرک پلدشت طی سال گذشته به ۵۰ میلیون دلار رسید که سه و نیم برابر سال ۱۳۹۲ بود.

به گزارش خبرماکو، منصور آیرم روز جمعه در دیدار با فرماندار پلدشت اظهار داشت: دارو و تجهیزات پزشکی و تراکتور از جمله مهمترین اقلام صادراتی طی سال گذشته از گمرک پلدشت بود.
وی اضافه کرد: اقدامات بسیار خوبی در راستای توسعه صادرات از گمرک پلدشت انجام شده که برگزاری نمایشگاه محصولات تولیدی استان در نخجوان از جمله مهمترین آنهاست.
فرماندار پلدشت نیز در این دیدار گفت: باید از همه ظرفیت های موجود در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و صادرات کالا استفاده کنیم.
مهران صفری با اشاره به افزایش ساعت کاری گمرک پلدشت از ۸ به ۱۶ ساعت افزود: در ایام نوروز امسال بیش از ۲ هزار نفر از گمرک پلدشت تردد کردند.
وی خواستار کاهش اخذ عوارض طرف مقابل از تجار و فعالان اقتصادی و کامیون های خروجی از مرز پلدشت شد.
به گزارش خبرماکو، آذربایجان غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و شمال عراق در تمرچین تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه مرز زمینی دارد.
پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می رود.
این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.
در کل کشور ۲۲ پایانه مرزی وجود دارد که بیش از یک پنجم آنها مربوط به آذربایجان غربی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =