با حضور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس؛ عملیات احداث قطعه سوم آزاد راه بازرگان – مرند آغاز شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو -عملیات احداث قطعه سوم آزاد راه بازرگان – مرند امروز /سه شنبه/ با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و برخی از اعضای هیات دولت به صورت ویدیو کنفرانس در این شهرستان مرزی آغاز شد.

به گزارش خبرماکو، وزیر راه و شهرسازی روز سه شنبه در آیین گلنک زنی این آزاد راه اظهار داشت: قطعه سوم آزادراه بازرگان – مرند به طول ۱۹۰ کیلومتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی به دستور حضر تعالی آغاز می شود.
محمد اسلامی اضافه کرد: قسمتی از قطعه سوم این طرح به طول ۷۰ کیلومتر از بازرگان تا ورودی در منطقه آزاد ماکو واقع شده است.
وی ادامه داد: این طرح با سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی و سهم ۶۵ درصدی بخش خصوصی در مقابل سهم ۳۵ درصدی دولت احداث می شود.
وی افزود: آزادراه بازرگان – مرند در مسیر جاده ابریشم و حلقه اتصال کریدورهای بین المللی شرق به غرب احداث و به عنوان دروازه اتصال آسیا به اروپا از آن استفاده خواهد شد.
وزیر راه و شهر سازی بیان کرد: در شرایط خاص اقتصادی کشور، احداث و اتمام این آزادراه برای توسعه حمل و نقل کشور و وجود بزرگترین مرز زمینی کشور قابل توجیح است.
اسلامی احداث این آزادراه را گره گشای مشکلات ترانزیتی و اتصال اروپا به آزاد راه تبریز – تهران عنوان کرد.
به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.
رییس جمهوری امروز و در سفری یک روزه به آذربایجان غربی چندین طرح توسعه منابع آب و خاک استان های مرزی را افتتاح و عملیات احداث چندین پروژه صنعتی ، راه ، خدماتی و عمرانی آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + هشت =