سد کرم آباد ماکو ۱۱۲میلیون مترمکعب آب را جمع آوری می کند

منطقه آزاد ماکو – خبر ماکو – مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: با احداث سد کرم آباد سالانه به میزان ۱۱۲میلیون مترمکعب آب سطحی جمع آوری و پمپاژ می شود.

غلامرضا سلیمانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: با این میزان جمع آوری در سد کرم آباد بیش از ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی منطقه در پلدشت و شوط از دیم به اراضی آبی تبدیل شده است.
وی افزود:.سرمایه گذاری‌های در حوزه کشاورزی پایاب سد کرم آباد، در حال انجام است که منجر به اشتغال زایی ۱۵ هزار نفرخواهد شد.
وی با اشاره به تفاهم نامه ایجاد مجتمع دامپروری دام سنگین پنج هزار راسی و کشت علوفه جهت تامین آن اظهار داشت: برنامه ریزی برای زنجیره تولید در بخش کشاورزی به ثبات و پایداری تولید کمک می‌کند و ارزش افزوده بالاتری را برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند.
سلیمانی اضافه کرد: سایت‌های دامپروری برای سرمایه گذاری هلدینگ کشاورزی کمیته امداد جانمایی شده و یکهزار هکتار از اراضی پایاب سد کرم آباد جهت کشت و تامین علوفه مورد نیاز مجتمع دامداری پس از تعیین الگوی کشت در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: گیاهان داروئی و زعفران در منطقه آزاد ماکو نیز توسط این سرمایه گذار زراعت می‌شود و احداث کشتارگاه صنعتی و بسته بندی گوشت در یکی از سایت‌هایی که منطقه آزاد پیش بینی شده است.
به گزارش خبرماکو، سد کرم آباد از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۵۳٫۷ میلیون متر مکعبی بوده و در ۳۰ کیلومتری جنوب پلدشت در حال احداث است.
این سد از جمله سدهای ساخته شده خارج از بستر رودخانه در آذربایجان غربی است که برای آبگیری آن، ۲۰ کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و سه ایستگاه پمپاژ احداث می شود.
در آذربایجان غربی ۱۳ سد شامل سدهای سیلوه پیرانشهر، بوکان، شهرچای ارومیه، حسنلوی نقده، مهاباد، ساروق تکاب، زولا و دریک سلماس، ماکو، شهید قنبری، آغ چای، ارس ۲ و قیقاج وجود دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =