عملیات اجرایی احداث آزادراه بازرگان – مرند آغاز شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: عملیات اجرایی قطعه سوم آزادراه بازرگان – مرند به طول ۱۹۰ کیلومتر با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز شد.

غلامرضا سلیمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: آزادراه بازرگان – مرند در جاده ابریشم و حلقه اتصال کریدورهای بین المللی شرق به غرب احداث و به عنوان دروازه اتصال آسیا به اروپا از آن استفاده می شود.
وی با بیان اینکه نقل و انتقال کالا از شرق به غرب دنیا از این مسیر انجام می شود، ادامه داد: این جاده یک مسیر اقتصادی برای حمل و نقل چینی ها به شمار می رود که برای ارتقای ظرفیت این بزرگراه باید اتصالات و حمل و نقل طبیعی تسهیل شود.
وی افزود: این پروژه با سرمایه گذاری ۶۵ درصدی بخش خصوصی و ۳۵ درصدی دولت با ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار احداث می شود.
وی اضافه کرد: منطقه آزاد ماکو برای توسعه حمل و نقل ترکیبی این آزادراه اقدامات قابل توجهی انجام داده چرا که مرز بازرگان با توجه به شرایط کنونی حاکم بر جامعه و تحریم ها بسیار مهم و کاربردی است.
سلیمانی اظهار داشت: طول پروژه آزادراه مرند- ماکو ۱۹۰ کیلومتر است که قطعه سوم این پروژه به طول ۷۰ کیلومتر و در ماکو واقع شده است.
به گزارش خبرماکو، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، کلنگ زنی رسمی این آزاد راه بزودی با حضور رییس جمهور انجام می شود.
منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 20 =