۸۷۰ قلاده سگ در شوط علیه بیماری هاری مایه کوبی شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – رییس شبکه دامپزشکی شوط گفت: طی سال گذشته ۸۷۰ قلاده سگ صاحب دار علیه بیماری هاری در این شهرستان مایه کوبی و ایمن شد.

پویان اسماعیلی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو با تاکید بر اینکه تنها روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون است، افزود: حیوان مبتلا به هاری باید معدوم شود در حالی که می توان با واکسیناسیون، این مشکل را به خوبی حل کرد.
وی با بیان اینکه در پیشگیری بیماری هاری در کشور به عنوان یک اولویت مهم در بین بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان بوده، اضافه کرد: در صورت مشاهده علائم هاری، درمان امکان ندارد و مرگ بیماران قطعی است.
وی با اشاره به اینکه در راستای کنترل و مبارزه با این بیماری همه ساله با توجه به دستورالعمل اجرایی مبارزه با بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی کشوراقداماتی صورت می گیرد ، ادامه داد: سگ‌های صاحبدار با همکاری بخش غیردولتی مورد واکسیناسیون و قلاده ‌گذاری قرار می گیرند.
اسماعیلی اظهار داشت: با توجه به اهمییت واکسیناسیون و پیشگیری و مبارزه با این بیماری در حین عملیات واکسیناسیون آموزش‌های چهره به چهره در خصوص اهمیت بیماری هاری، راههای انتقال و جلوگیری از ابتلا به این بیماری برای دامداران و صاحبان آنها ارائه شده است.
به گزارش خبرماکو هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خون گرم و انسان ها را می‌تواند درگیر کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی بوده و در صورت درگیری ۱۰۰ درصد کشنده است.
هاری به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می شود.
شهرستان شوط در شمال آذربایجان غربی و در محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو قرار دارد و در به فاصله ۲۵۷ کیلومتر از مرکز استان واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =