فشار خون بیش از ۲۱ هزار شهروند ماکویی پایش شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیر شبکه بهداشت و درمان ماکو گفت: فشار خون ۴۶ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال این شهرستان شامل حدود ۲۱ هزار و ۵۶۴ نفر از آغاز طرح بسیج ملی فشار خون تاکنون پایش شده است.

رحیم صمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو بیان کرد: ۴۷ هزار نفر از جمعیت این شهرستان جامعه هدف این طرح ملی هستند که شامل جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می شوند.

وی تعداد نیروهای درگیر در اجرای این طرح را ۱۱۱ نفر اعلام کرد و ادامه داد: ۲۵ مرکز و پایگاه بهداشتی و ایستگاه ثابت تا ۱۵ تیرماه سال جاری نسبت به اجرای این طرح و سنجش فشارخون مراجعه کنندگان اقدام خواهند کرد.

وی افزود: ۲ پایگاه ثابت نیز در مرز بازرگان برای مسافران خروجی و ورودی تعبیه شده است که در این پایگاهها خدمات برای مسافران خارجی نیز ارائه می شود.

صمدی گفت: پرسنل شبکه بهداشت از هشت صبح تا هشت شب خدمات مربوط به این طرح را ارائه می دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر فشارخون بالا به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با دارو یا رعایت برخی کارها آن را کنترل کرد، افزود: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ثابت و سیار شهری و روستایی، خانه‌های بهداشت و بیمارستان از وضعیت فشار خون خود مطلع شوند.

به گزارش خبرماکو طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.

ماکو بیش از ۹۷ هزار نفر جمعیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =