۱۰ برنامه ویژه فرهنگی هنری در انتظار گردشگران منطقه آزاد ماکو

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو -مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همزمان با تابستان امسال در راستای استقبال از مسافران و گردشگران، ۱۰ برنامه فرهنگی، هنری، ورزشی و گردشگری در این منطقه برگزار می شود.

مهدی عبدالله زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: جشنواره عاشیقی، جشنواره پرواز، تور اینفو برای دفاتر خدماتی گردشگری، موسیقی خیابانی و دوچرخه سواری با رویکرد جذب گردشگری از جمله این برنامه هاست.

وی افزود: امسال در صدد هستیم تا با متنوع سازی جاذبه‌ها و بالفعل کردن جاذبه‌های بالقوه موجود در منطقه زمینه را برای توسعه این صنعت فراهم کنیم.

وی با اشاره به اقدامات ۱۵ ماهه مدیریت گردشگری از ابتدای سال ۹۷ تاکنون اظهار داشت: راه اندازی کمپین، برگزاری تورهای آشناسازی، طراحی و اجرای بیلبوردهای تبلیغاتی، چاپ و توزیع اقلام تبلیغاتی، برگزاری جشنواره‌های متنوع از جمله جشنواره عیدانه در طول ایام تعطیلات نوروز، جشنواره ماکوگرام، جشنواره پروازهای تفریحی با پاراگلایدر و جشنواره ماهیگیری از جمله آنهاست.

وی با اشاره به اجرای مطالعات طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی دریاچه سد ارس و اجرای طرح توسعه اقامتگاه‌های روستایی در ۱۱ روستای هدف برای توسعه بوم گردی بیان کرد: شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی گردشگری در داخل و خارج از کشور و بهره برداری از یک مجموعه اقامتگاه بوم گردی و کلنگ زنی هتل کاروانسرای عباسی و دو طرح تفریحی- ورزشی در قالب سایت تفریحی- ورزشی کارتینگ و مجموعه پیست اسکی و تله کابین از جمله اقدامات مهم مدیریت توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو در ۱۵ ماه گذشته بوده است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای برگزاری رویدادهای متنوع فرهنگی، ورزشی و گردشگری در فصول مختلف سال (در قالب جشنواره‌های فصلی)، راه اندازی اقامتگاه‌های روستایی، ارتقای کیفیت خدمات در قالب طرح استاندارد سازی مراکز اقامتی و پذیرایی، تلاش برای فعال سازی بازارچه‌ها و مراکز خرید، بهره برداری از مجموعه آب درمانی آبگرم شوط، طراحی مرکز تفریحات آبی و ساحلی در حاشیه دریاچه سد ارس، راه اندازی موزه ماکو از اقدامات مهم برای توسعه گردشگری است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو به مرمت آثار تاریخی و انعقاد تفاهم نامه‌ها با میراث فرهنگی و گردشگری استان اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم نامه‌های منعقد شده، مطالعات استحکام بخشی و مرمت و احیای کاخ موزه باغچه جوق و همچنین انجام عملیات حفاظت‌های پیشگیرانه تزئینات، تقویت و استحکام بخشی پی و کرسی چینی‌های بنا، اجرای پوشش شیروانی سقف انجام شده است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: همچنین بر اساس تفاهم نامه‌های منعقد شده مرمت، استحکام بخشی، ساماندهی و بازسازیبازسازی منطقه قلعه قبان (بافت قدیم و تاریخی شهر ماکو) آغاز شده است.

به گزارش خبرماکو منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 16 =