۸۰۰ شهروند دارای فشار خون بالا در پلدشت به پزشک ارجاع داده شدند

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو -مدیر شبکه بهداشت و درمان پلدشت با اشاره به اینکه فشار خون ۹۶ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال این شهرستان از آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون تاکنون پایش شده است، گفت: از این تعداد ۸۰۰ نفر با فشار خون بالا نیازمند خدمات درمانی شناسایی و به پزشک ارجاع داده شدند.

آیدین رحیم زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه تاکنون فشار خون ۱۸ هزار و ۹۸۴ نفر در پلدشت پایش شده است، بیان کرد: حدود ۲۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان جامعه هدف این طرح ملی هستند که شامل جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۴۳ مرکز و پایگاه بهداشتی و ایستگاه ثابت تا ۱۵ تیر سال جاری نسبت به اجرای این طرح و سنجش فشارخون مراجعه کنندگان اقدام می‌کنند، افزود: کار کنترل فشار خون در خانه‌های بهداشت، مرکز خدمات جامع سلامت، واحد بهداشتی شهری و ایستگاه ثابت و سیار ایجاد شده در محل‌های پر رفت و آمد مردم انجام می شود.

رحیم زاده تعداد نیروهای درگیر در اجرای این طرح را ۱۲۴ نفر اعلام کرد و ادامه داد: پرسنل شبکه بهداشت از هشت صبح تا هشت شب خدمات مربوط به این طرح را ارائه می‌دهند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدشت با بیان اینکه این بصورت حضوری و غیر حضوری صورت می‌گیرد، یادآوری کرد: افراد در مراجعه به پایگاه‌های سنجش فشار خون، کارت ملی یا شماره ملی خود را به همراه داشته باشند و شهروندان می‌توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir با خود اظهاری، فشار خون خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر فشارخون بالا به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با دارو یا رعایت برخی کارها آن را کنترل کرد، افزود: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ثابت و سیار شهری و روستایی، خانه‌های بهداشت و بیمارستان از وضعیت فشار خون خود مطلع شوند.

طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز به کار کرده است که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.

پلدشت در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =