ترانزیت حدود ۴۲ هزار راس دام زنده از مرز بازرگان به قطر

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – رییس شبکه دامپزشکی ماکو گفت: از اواخر خرداد سال جاری تاکنون، ۴۱ هزار و ۵۹۵ راس دام زنده از طریق مرز بازرگان به کشور قطر ترانزیت شده است.

فاطمه آیرم روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو با اشاره به کنترل‌های بهداشتی قرنطینه دامی در مرز بازرگان افزود: این تعداد دام زنده به وسیله ۱۵۰ کامیون حمل و برای آنها ۶۱ گواهی بهداشتی صادر شده است.

وی به اهمیت ترانزیت از مرز بازرگان و لزوم تلاش تمامی مسئولان برا ی تسهیل ترانزیت اشاره کرد و اظهار داشت: ترانزیت دام زنده برای اولین بار از شمال‌غرب کشور از مرز بازرگان صورت می گیرد و لازم است از این فرصت به وجود آمده به نحو احسن استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر کشور قطر، کویت و عمان هم خواهان ترانزیت دام از کشورمان هستند، بیان کرد: بخش خصوصی می تواند نهایت استفاده از فرصت به وجودآمده را داشته و نقص های احتمالی را برطرف کند.

اگرچه نگرانی هایی از کاهش نقش ایران در ترانزیت کالا وجود دارد اما اتصال شبکه راه های کشور به مسیر حمل و نقل بین المللی با ایجاد ۱۰ کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب به طول ۲۱ هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در طرح جامع حمل و نقل برای تقویت این نقش است.

مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو (در آذربایجان غربی) قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =