حمایت طرح های اشتغالزایی دامپزشکی در منطقه آزاد ماکو

منطقه آزادماکو- خبرماکو – معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در شرایط فعلی اقتصادی و تحریم ها، فعالان عرصه دامپزشکی و طرح های اشتغالزایی در این حوزه حمایت می شوند.

‌ ابراهیم جلیلی روز سه شنبه در جمع فعالین عرصه دامپزشکی اظهار داشت: دامپزشکان به عنوان حافظان سلامت و سرمایه مردم،‌ خودشان همواره در معرض خطرات قرار دارند ولی بی ادعا و خالصانه فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه مرز بازرگان به عنوان مبادی ورودی دام و محصولات دامی است، افزود: در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه مرز بازرگان و پلدشت به عنوان یکی از مهمترین مبادی واردات دام و نهاده های دامی نیازمند فعالیت های مضاعف دامپزشکان هستند، لذا حفظ امنیت غذایی مردم بسیار حائز اهمیت است.

” جلیلی ” ادامه داد: برای تامین امنیت غذایی جامعه باید امکان کنترل بهداشتی فرآورده های خام دامی از مزرعه تا سفره با جدیت هر چه تمام‌تر شود.

رئیس دامپزشکی ماکو نیز در این نشست گفت: با وجود کمبود واکسن و امکانات، دامپزشکی منطقه آزاد ماکو عملکرد خوبی داشته و تا جایی که توانسته در تامین امنیت غذایی، کنترل بیماری های دام و بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات و قرنطینه دام درمبادی ورودی اقدامات خوبی داشته است.

“فاطمه آیروم” در ادامه با بیان اینکه برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر و مشترک بین انسان و دام رعایت نکات بهداشتی تنها راه پیشگیری از ابتلا به این نوع بیماری ها است، افزود: جامعه دامپزشکی نیازمند حمایت مسئولین هستند.

وی از همراهی سازمان ها و نهادها که در اجرای برنامه های بهداشت و پیشگیری از بیماری های دامی که تاثیر مستقیم بر معیشت عشایر و روستائیان و اقشار کم درآمد جامعه دارد، قدردانی کرد.

وی در پایان این نشست خواستار ایجاد محل های قرنطینه دام در فرودگاه ماکو به منظور تبادلات تجاری دام و فراورده های دامی شد.

در این نشست دامپزشکان، مشکلات و سختی کار، پیشنهادات برای ارتقای وضعیت شغلی و مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 9 =