کلیسای زور زور در ماکو ساماندهی می شود

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان غربی گفت: همان‌طور که معرفی و بازدید از کلیسای زور زور برای ما مهم است به همان اندازه حفاظت، نگهداری و ساماندهی آن اهمیت زیادی دارد.

جلیل جباری روز جمعه در جلسه‌ای که در محل دفتر سد بارون ماکو تشکیل‌شده بود، بر ضرورت ساماندهی و تسهیل در بازدید گردشگران از کلیسای تاریخی زور زور تأکید کرد و اظهار داشت:  این کلیسا یکی از کلیساهای استان بوده که به همراه کلیسای سنت استپانوس جلفا و با محوریت قره کلیسای چالدران در سال ۱۳۸۸ به ثبت جهانی رسیده و اهمیت بین‌المللی دارد.

وی با اشاره به علاقه گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این کلیسا اشاره‌کرده و افزود: شهرت داخلی و جهانی این کلیسا موجب شده تا گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از این اثر به شهرستان ماکو سفر کنند و موجب رشد میزان گردشگران ورودی به این شهرستان شوند.

وی ادامه داد: باید برای ساماندهی این کلیسا مدیریت کرد و به‌گونه‌ای عمل کنیم تا مانعی برای بازدیدکنندگان ایجاد نشود، همچنین با توجه به وضعیت سد بارون که در مجاور کلیسا قرارگرفته آسیبی وارد نشود.

فرماندار ماکو نیز در این جلسه با اشاره به میزان بازدیدکنندگان از این کلیسا اظهار داشت: استان آذربایجان غربی و تمامی شهرهای آن به‌ویژه ماکو از چنان امنیتی برخوردار است که آثار و ابنیه تاریخی موجود در آن و به‌ویژه کلیسای زور زور از مقاصد سفر گردشگران به ماکو به شمار می‌آید.

حسین عباسی افزود: امروز گردشگران علاوه بر بازدید از جاذبه‌های طبیعی، علاقه زیادی دارند تا از آثار تاریخی که در کنار جاذبه‌های طبیعی مانند کلیسای زور زور که در طبیعتی بکر و در کنار سد بارون واقع‌شده است بازدید کنند.

وی ادامه داد: ما از اقداماتی که برای توسعه گردشگری در این شهرستان انجام شود، حمایت می‌کنیم و در خصوص این کلیسا نیز باید به‌گونه‌ای عمل کنیم تا علاقه‌مندان به بازدید از آن بتوانند با آسودگی خاطر بازدید کنند.

فرماندار ماکو بیان کرد: در صورت افزایش میزان بازدیدکنندگان از این کلیسا شاهد افزایش طبیعت گردانی خواهیم شد که خواستار بازدید از روستای زیبای بارون هستند و این امر می‌تواند به اقتصاد روستاییان کمک کند.

در این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان نیز به اهمیت سد بارون اشاره‌کرده و خواستار تدبیری برای محافظت این سد در مقابل خطرات احتمالی شد، همچنین نمایندگان استانداری آذربایجان غربی نیز تعامل و همکاری میان دو دستگاه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان آب استان را بسیار ضروری دانسته و براین نکته تأکید کردند که نمی‌توان گردشگران را به دلیل مسائل جزئی از بازدید این کلیسای با اهمیت منع کرد.

در این جلسه  همچنین که با حضور نماینده سازمان منطقه آزاد ماکو مقرر شد در فاز اول فنس کشی و دوربین‌های مداربسته در پیرامون این کلیسا نصب شود و این اقدام هر چه زودتر باید توسط سازمان منطقه آزاد ماکو اجرا شود.

کلیسای زور زور یا کلیسای مریم مقدس (به ارمنی Ծոր Ծորի Սուրբ Աստվածածնի մատուռ – به انگلیسی Chapel of Dzordzor)، نام کلیسایی است واقع در استان آذربایجان غربی، شهرستان ماکو و در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا و در نزدیکی روستای بارون، در دهنه دره‌ای که رودخانه زنگی مار از آن جاریست و در دامنه کوهپایه‌ای که به یک تنگنای بسیار فشرده می‌رسد، بنا گردیده‌است. این کلیسا از جمله بناهای تاریخی ایران است که در فهرست آثار ملی ایران و فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌است؛ همچنین روستای بارون نیز به‌طور جداگانه در فهرست یونسکو جای دارد. در سال ۱۳۶۷ به دلیل آبگیری سد بارون، کلیسا با مصالح موجود عیناً به نقطه‌ای مرتفع‌تر در ۶۰۰ متری محل اصلی منتقل گردید.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =