ارزش صادرات کالا از گمرک پلدشت ۸۳ درصد افزایش یافت

منطقه آزادماکو – خبرماکو – مدیر گمرک صنم‌بلاغی پلدشت گفت: ارزش صادرات کالا از این گمرک نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۳ درصد افزایش یافته که ادامه این روند تا پایان سال در دستور کار قرار دارد.

وحید حسن زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو بیان کرد: امسال از طریق این مرز ۶۲ میلیون دلار انواع کالای ایرانی به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر شده است.

وی افزود: عمده محصولات صادراتی و ترانزیتی از گمرک پلدشت شامل محصولات کشاورزی و لبنی، پتروشیمی، پلاستیکی، آهن آلات و مس، پنبه، کاشی، سرامیک و لوازم ساختمانی است.

وی با بیان اینکه گمرک پلدشت دومین گلوگاه مرزی کشور با جمهوری آذربایجان است، بیان کرد: با راه اندازی تمام رویه های تجاری گمرک مبادلات از این مرز به ۵۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: با تداوم این روند پیش بینی می شود تا صادرات کالا از گمرک «صنم بلاغی» پلدشت تا پایان سال جاری به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برسد.

آذربایجان غربی با ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق و به دلیل دارا بودن پنج پایانه و ۹ گمرک مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد؛ در این میان پایانه و گمرک پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یک ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.

پلدشت در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی واقع است و در سال ۱۳۸۸ از ماکو جدا شد و به جمع ۱۷ شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرک مرزی پلدشت نیز در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس قرار گرفته و یکی از دروازه های ترانزیت کالا از ایران به اروپاست.

مسیر گمرک و پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفت =