با حضور مدیرعامل؛ ۳ طرح معدنی، صنعتی و آبزی‌پروری در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

به گزارش خبر ماکو- سه طرح معدنی، صنعتی و آبزی‌پروری همزمان با پنجمین روز از دهه فجر امسال با حضور مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در این منطقه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبر ماکو، این طرح‌ها شامل  واحد صنعتی شن و ماسه، واحد صنعتی مونتاژ ادوات کشاورزی و پرورش ماهی در ماکو است.

بهره‌برداری از واحد صنعتی شن و ماسه نخستین طرح افتتاحی در منطقه آزاد ماکو بود که با حجم سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۱۵ نفری توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی با ظرفیت تولید ۵۰ هزار تن در سال افتتاح شد.

واحد صنعتی مونتاژ ادوات کشاورزی دومین طرح افتتاحی در این روز بود که حجم سرمایه‌گذاری آن ۲ میلیارد ریال و میزان اشتغالزایی آن نیز ۱۵ نفر اعلام شده است.

بهره‌برداری از  مجموعه پرورش ماهی در بخش بازرگان سومین طرحی بود که با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افتتاح شد.

این واحد توان تولید ۵۰ تن ماهی را در سال دارد.

همچنین در پنجمین روز از دهه فجر کلنگ واحد بسته‌بندی روغن های خوراکی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی صنایع سبک ماکو با پیش‌بینی سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد ریالی و همکاری شرکت اسپانیایی و اشتغالزایی ۱۰ نفر به زمین زده شد.

منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج‌هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =