پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

ایرانی‌ها باز به ترکیه می‌روند/شاید در مرز بازرگان گشایش شود

عضو کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران از سفر بخش خصوصی و وزیر راه به ترکیه برای حل و فصل مشکلات حمل و نقل در مرز بازرگان خبر داد و عنوان کرد که بخش خصوصی دو کشور می‌توانند زمینه انجام تفاهم‌نامه جدید را فراهم کنند.

به گزارش خبر ماکو :سیده فاطمه مقیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه هنوز توافق جدیدی برای تردد کامیون‌ها در مرز بازرگان انجام نشده و ترددها براساس روال قبل انجام می شود، گفت: قرار ا01ست بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی ترکیه وارد مذاکره شود و پس از آن وزیر راه ایران برای توافقات دوجانبه به این کشور سفر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط به قبل از مسدود شدن مرزها بازگشته است، گفت: دو طرف باید به یک تفاهم نامه مرزی و جاده ای جدید دست پیدا کنند که مطمئنا با رفتن وزیر راه به ترکیه این اتفاق خواهد افتاد. احتمالا زمینه اولیه سفر وزیر راه به ترکیه فراهم می شود و در بعد احتمال برگزاری نشست کمیسیون اقتصادی بین دو کشور اتفاق وجود دارد اما ابتدا باید توافقات توسط بخش خصوصی دو طرف حاصل شود و در مرحله بعد اگر تفاهمات جدیدی بدست بیاید موافقت نامه‌های حمل و نقل جدید توسط وزرا امضا می‌شود.

رییس هیات مدیره کانون زنان بازرگان ایران عنوان کرد که نمی‌توان زمان دقیقی را برای انجام این توافقات و سفر وزیر راه به ترکیه تعیین کرد.

پیش از این مسعود خوانساری، رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران درباره عوارضی که از کامیون‌های دو طرف گرفته می‌شود، گفته بود از کامیون‌های ما برای هر ۱۰۰ کیلومتر ۵۰ یورو عوارض گرفته می‌شود و ما هم همین مقدار را از کامیون‌های ترکیه می‌گیریم اما گازوییل در کشور ما لیتری ۲۵۰ تومان و در ترکیه لیتری ۷۰۰۰ تومان است.

خوانساری با بیان اینکه هر دو طرف از شرایط فعلی ناراضی هستند، گفت: وقتی یک کالای صادراتی ما بخواهد از ایران برود و برگردد حدود ۱۰ میلیون تومان به ضرر ماست. از طرفی هم صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل ترکیه نگران هستند چون کرایه‌های فعلی خیلی گران است و ۵۰ یورو بابت ۱۰۰ کیلومتر زیاد است.