منطقه آزاد ماکو قابلیت رونق گردشگری تجاری را دارد

منطقه آزاد ماکو – خبر ماکو- مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه ماکو با توجه به موقعیت استراتژیک خود قابلیت خوبی برای رونق گردشگری تجاری را دارد.

مهدی عبدالله زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد ایران همانند سایر مناطق آزاد کشور دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی جهت توسعه گردشگری در حوزه‌های مختلف را داراست.

وی افزود:  این ظرفیت ها چه در حوزه گردشگری به لحاظ آثار و ابنیه تاریخی که بخش عمده‌ای از بنا‌ها به جا مانده از دوره قاجار مربوط است و یا طبیعت بکری که در منطقه برای رونق طبیعت گردی یا فعالیت‌های اکوتوریستی در منطقه ماکو ذاتی است یا رونق فعالیت‌های مرتبط به بوم گردی و گردشگری روستایی که در حال حاضر نیز در این حوزه فعال است.

وی وجود ۲ کشور نرکیه و جمهوری خود مختار نخجوان را قابلیت خوبی برای رونق گردشگری عنوان کرد و ادامه داد: سیاست منطقه آزاد ماکو با رویکرد استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در ایجاد هتل و زیر ساخت های گردشگری دستور کار خود قرار داده تا بتوانداز این ظرفیت برای توسعه منطقه تلاش نماید.

” عبدالله زاده” با اشاره به اینکه سالانه حجم قابل توجهی از گردشگران ، برای بازدید از منطقه و هم به لحاظ مسیر گذر به کشور همسایه ترکیه از این منطقه تردد می کنند، اضافه کرد:  این ترددها توجیح اقتصادی فعالیت‌های سرمایه گذاران در ارتباط با فعالیت گردشگری را بالا برده است و در این راستا طی چند سال گذشته پروژه‌های سرمایه گذاری در این حوزه و در منطقه آغاز شده است.

او در خصوص اینکه منطقه آزاد ماکو چه قابلیت‌هایی در ارتباط با رونق صادرات خدمات دارد بیان داشت: جهت رونق بخشی و تسهیل برای ورود گردشگران خارجی و افزایش تعدادگردشگرانی که در محدوده منطقه آزاد ماکو در تردد هستند، اتباع کشور‌های همسایه طبق قوانین و قابلیت‌های مناطق آزاد، می‌توانند بدون روادید در این منطقه اقامت داشته باشند. همچنین با توجه به ظرفیت‌هایی که چه به لحاظ فعالیت‌های تجاری و یا خود ظرفیت‌های گردشگری که در منطقه وجود دارد زمینه را برای جذب مسافر و گردشگر خارجی فراهم نموده ایم.

عبداله زاده با اشاره به تسهیل تردد و حضور گردشگران در محدوده منطقه آزاد افزود: این قابلیت باعث رونق فعالیت‌های هتلینگ و فعالیت مرتبط با پذیرایی در محدوده منطقه خواهد بود چرا که هر چه اقامت گردشگر خارجی در منطقه و حضورش بیشتر باشد، قطعا فعالیت‌های مرتبط به سرویس دهی و میزبانی از این‌ها رونق خواهد داشت.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو بیان کرد: تمامی فعالیت‌های خدماتی و صنعتی از معافیت‌های مالیاتی برخوردار  هستند و ما هم سعی کرده ایم، کمترین بروکراسی اداری را برای متقاضیان و سرمایه گذاران داشته باشیم تا فرایند‌های واگذاری زمین و سرمایه گذاری و صدور مجوز‌ها در کمترین زمان ممکن انجام پذیرد.

وی ادامه داد: در این راستا طی مطالعاتی که در چندسال گذشته انجام داده ایم، اولویت‌ها و سایت‌هایی را برای انجام سرمایه گذاری با توجه به قابلیت‌های منطقه مشخص کرده ایم که تاکنون در برخی از این پروژه‌ها موفق به جذب سرمایه گذاروعقد قرارداد شده ایم.

به گفته وی جهت معرفی و جذب سرمایه گذار برای فعالیت‌های مختلف در حوزه گردشگری در مبحث احداث هتل در سطوح مختلف سه تا پنج ستاره، ایجاد مراکز تفریحی، استفاده از ظرفیت سد‌های مستقر در منطقه برای راه اندازی مراکز تفریحات آبی و ساحلی سایت‌هایی مشخص شده است که مطالعات آن صورت گرفته و در تلاش هستیم که با جلب نظر و حضور مشارکت بخش خصوصی قسمت‌هایی از این پروژ‌هایی که مطالعات امکان سنجی اولیه اش انجام شده را محقق کنیم و در سال‌های آتی شاهد بهره برداری از این برنامه‌ها و رونق گردشگری در منطقه آزاد ماکو باشیم.

۲۳ مرکز اقامتی با ۶۷۲ تخت در محدوده منطقه آزاد ماکو، خدمات سفر و گردشگری ارائه خدمات می کنند و همچنین دارای ۱۴۳  اثر تاریخی و طبیعی منطقه دارای قابلیت ثبت ملی و جهانی است.

۷۱۳۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =