با حضور مدیرعامل؛ ۳ طرح معدنی و عمرانی شهری در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

به گزارش خبر ماکو- سه طرح معدنی و عمرانی همزمان با چهارمین روز از دهه فجر امسال با حضور مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در این منطقه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبر ماکو، این طرح‌ها شامل واحد معدنی مرمریت سیاه شوربلاغ و عملیات جدول‌گذاری، روسازی، زیرسازی و آسفالت‌ریزی مسکن مهر در پلدشت است.

بهره‌برداری از واحد معدنی مرمریت سیاه شوربلاغ شماره یک، نخستین طرح افتتاحی در منطقه آزاد ماکو بود که با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و با اشتغالزایی ۲۰  نفر ظرفیت تولید سالانه هشت هزار تن در سال و ذخیره قطعی ۲ هزار و ۷۰۰ تن را دارد.

بهره برداری از واحد معدنی مرمریت سیاه شوربلاغ شماره ۲ نیز دومین طرح افتتاحی بود که با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی و با اشتغالزایی ۲۲ نفر ظرفیت تولید سالانه هفت‌هزار تن در سال و ذخیره قطعی ۲۰۰ هزار تن را داراست.

سنگ مرمریت سیاه به‌خاطر ویژگی منحصربفرد از نادرترین سنگ‌های مرمریت بوده و معدن واقع در شوربولاغ ماکو جزء اولین معدن‌های مرمریت سیاه کشور است.

همچنین همزمان با چهارمین روز از دهه فجر، از عملیات جدول گذاری، روسازی، زیرسازی و آسفالت ریزی مسکن مهر پلدشت بهره برداری شد.

این پروژه توسط شهرداری پلدشت و با مشارکت سازمان منطقه آزاد ماکو با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال در راستای عمران و آبادانی شهری اجرا شده‌است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج‌هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =