بافت تاریخی ماکو نیازمند حفاظت و همکاری همه دستگاه‌ها می باشد

به گزارش خبرماکو به نقل از دو هفته نامه آوای آزاد، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان ‌غربی گفت: حفاظت از بافت تاریخی ماکو نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و مسئولان را می طلبد تا زمینه توسعه گردشگری در این شهرستان فراهم شود.

جلیل جباری روز چهارشنبه در سفر به ماکو و در دیدار با دادستان اظهار داشت: ماکو به‌عنوان پیشانی  و ویترین نظام جمهوری اسلامی دارای آثار تاریخی فاخر بسیاری می باشد و نیاز است این ظرفیت مورد توجه و حمایت مجموعه‌های دولتی و مردم قرار بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان به‌طورمداوم برای رصد میدانی و بررسی مسائل میراث‌فرهنگی در شهرستان‌ها حضور پیدا می‌کنند، افزود: بافت تاریخی ماکو به‌عنوان یکی از ۱۶۸ شهر دارای بافت تاریخی کشور ضوابط و مقررات خاصی دارد که مورد تأکید و تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی قرار گرفته است، این بافت باید حفظ شود.

وی به تصویب قانون حمایت از بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی نیز اشاره کرد و ادامه داد: خوشبختانه تصویب این قانون می‌تواند در نگهداری و صیانت از بافت‌های تاریخی و فرهنگی نقش مؤثری ایفا کرده و از تخلفات ساختمانی پیشگیری کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان ‌غربی با بیان اینکه اخیرا آیین‌نامه حفاظت عرصه و حریم میراث‌فرهنگی نیز در شورای تأمین کشور مصوب شده است، اضافه کرد: میراث‌فرهنگی ضمن احترام به حقوق خصوصی و شهروندی مردم نسبت به حقوق عامه مردم در بحث حفاظت از عرصه و حریم آثار تاریخی حساسیت ویژه‌ای دارد و در این ارتباط قدردان مجموعه دستگاه قضا، نیروهای نظامی و انتظامی در زمینهٔ همکاری با عوامل میراث‌فرهنگی هستیم.

“جباری” در ادامه با اشاره به سامان‌دهی، مرمت و احیای بناهای تاریخی شهربانی و ساختمان قدیم بهداشت ماکو گفت: طبق ماده ۹۸ قانون توسعه، دستگاه‌های دولتی مکلف و موظف به تأمین اعتبارات برای اجرای طرح عملیات مرمتی بناهای تاریخی تحت تملک خویش با نظارت میراث‌فرهنگی هستند.

وی با اشاره به راهکار تعیین تکلیف ساختمان تاریخی شهربانی ماکو پیشنهاد داد که با امضای تفاهم‌نامه چهارجانبه بین منطقه آزاد، اداره‌کل میراث‌فرهنگی، نیروی انتظامی و امور زندان‌های استان می‌توان بنای یاد شده را از وضعیت بحرانی نجات داد و در این راستا هیچ‌گونه تعلل جایز نیست.

** لزوم تملک شهربانی ماکو توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی یا منطقه آزاد

دادستان ماکو نیز در این دیدار ضمن تأکید بر لزوم نگهداری، سامان‌دهی و احیای بناهای تاریخی اظهار داشت: شخصاً از اوضاع فعلی برخی بناهای تاریخی ناراضی بوده و انتظار دارم مسئولان و متولیان امر نسبت به احیای مواریث تاریخی که داشته‌های با ارزش شهرمان هستند، توجه ویژه داشته باشند.

احمدعلی عرب‌باغی افزود: ساختمان شهربانی ماکو در موقعیت نظامی واقع شده است و با وضع موجود احتمالا در صورت مرمت نیز نمی‌تواند مورد استفاده گردشگری قرار بگیرد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود عرصه و اعیان این بنای ارزشمند که در وضعیت وخیمی است توسط اداره‌کل استان، سازمان منطقه آزاد ماکو یا شهرداری این شهرستان تملک شود تا این مجموعه پس از احیا مورد بهره‌برداری قرار گرفته و با توسعه گردشگری، اشتغال‌زایی نیز در منطقه ایجاد شود.

وی با اشاره به قانون حمایت از بافت تاریخی اضافه کرد: کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۹۹ باید از وقوع تخلفات ساختمانی در محدوده عرصه و حریم بناها و بافت‌های تاریخی جلوگیری کند تا ضمن حفاظت میراث‌فرهنگی حقوق عمومی نقض نشود.

****مرمت کاخ‌موزه ماکو درآستانه اتمام

میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی همچنین در ادامه سفر خود به ماکو و در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اظهار امیدواری کرد و گفت: هر چه سریع‌تر پروژه مرمتی کاخ‌موزه ماکو مطابق فصل مرمتی متن تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین به پایان خواهد رسید.

وی با اشاره به افتتاح نمایندگی شهرستان شوط ادامه داد:  اداره‌کل میراث، تمام توان خود را در تعالی مواریث تاریخی و گردشگری بسیج کرده است و امیدواریم سازمان منطقه آزاد نیز با حمایت خود ما را در پیشبرد اهداف یاری کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این دیدار با تبریک هفته میراث‌فرهنگی افزود: میراث‌فرهنگی به‌عنوان هویّت ملی جوامع نقش بارزی در توسعه گردشگری دارد.

غلامرضا عبدالرحیمی افزود: منطقه آزاد ماکو با دارا بودن ظرفیّت‌های بالقوه و بالفعل در تمام حوزه‌های میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس می‌تواند نقشی مهم در توسعه اقتصادی منطقه، استان و کشور ایفا کند.

وی ادامه داد: مجموعه سازمان منطقه آزاد خود را جزو خانواده بزرگ میراث می‌داند و از هیچ کوششی در اعتلای آن دریغ نخواهد کرد.

وی با اشاره به لزوم حفاظت از ابنیه تاریخی پردیسان و بافت تاریخی ماکو اضافه کرد: با حمایت اداره‌کل استان، پیگیری‌ها و مکاتبات انجام‌شده، امید است هر چه زودتر مسئله واگذاری این مجموعه بناهای فاخر به سازمان منطقه آزاد حل‌وفصل شود تا بتوان ضمن جذب سرمایه‌گذار نسبت به احیای آن‌ها اقدام کرد.

***سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شوط معارفه شد

در ادامه سفر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی مراسم معارفه قاسم عباسی بعنوان اولین سرپرست نمایندگی این اداره کل در شهرستان شوط نیز برگزار شد.

جلیل جباری در این مراسم گفت: شوط یکی از شهرهای غنی از نظر دارا بودن میراث تاریخی است که وجود یک نمایندگی مستقل برایش لازم بود، که این امر مهم در این هفته اتفاق افتاد.

وی افزود: امید است با مستقل شدن نمایندگی این شهرستان از ماکو شاهد اقدامات اساسی و مهمی برای حفاظت از بناهای تاریخی و توسعه گردشگری در این منطقه باشیم.

فرماندار شهرستان شوط نیز در این مراسم گفت: تمام تلاش خود را برای راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی به کار خواهیم گرفت و نهایت همکاری را با این نمایندگی نیز خواهیم داشت.

پیش از این شهرستان شوط زیر نظر اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو اداره می‌شد که از امروز چهارشنبه به‌عنوان یک نمایندگی مستقل فعالیت خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی پس از این مراسم از مجموعه آبگرم و تپه خلیل‌آباد شوط نیز بازدید کرد.

منطقه آزاد ماکو یکی از بزرگترین مناطق آزاد کشور شامل شهرهای ماکو، شوط  و پلدشت می باشد که در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =