ارزش صادرات کالا از گمرک بازرگان ۳.۳ برابر شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – سرپرست اداره‌کل گمرک بازرگان گفت: طی نیمه نخست امسال، ارزش دلاری کالاهای صادراتی از این مرز ۳.۳ برابر مدت مشابه سال گذشته شده‌است.

صادق نامدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: در نیمه نخست سال جاری ۹۵ هزار و ۷۹۳ تن کالا به ارزش ۱۲۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از طریق این گمرک صادر شد که ارزش آن قابل مقایسه با سال گذشته نبود.

وی اضافه کرد: حجم کالاهای صادراتی از مرز بازرگان نیز در نیمه نخست امسال ۱۶ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود.

وی افزود: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی است که به کشورهای مختلف جهان صادر شد.

سرپرست اداره کل گمرک بازرگان ادامه داد: تعداد اظهارنامه‌های صادر شده از این گمرک نیز ۲ هزار و ۵۳۲ مورد بود که نسبت به سال گذشته ۲۴درصد افزایش داشت.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =