آغاز وزش باد شدید در آذربایجان‌غربی

به گزارش خبرماکو- کارشناس اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: وزش باد در نقاط مختلف استان آغاز شده و طبق پیش‌بینی بر سرعت آن در ساعت عصر افزوده می‌شود.

 یاسر اشتاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق گزارش‌های رسیده، امروز سرعت وزش باد در ارومیه که به تازگی آغاز شده به ۳۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد و لازم است تا شهروندان نکات ایمنی را رعایت کنند.
وی اضافه کرد:  این پدیده تا اواسط هفته بعد در استان ادامه دارد و احتمال آسیب به سازه های موقت و سقوط اشیای سبک نیز دور از انتظار نیست.
وی توصیه کرد: محکم‌سازی سازه‌های موقت و دوری از سازه‌های غیرمقاوم و اجتناب از صعود به ارتفاعات باید مورد توجه شهروندان باشد.
اشتاد با بیان اینکه تغییرات دمایی پیش‌بینی نمی‌شود، افزود: در ۲۴ ساعت اخیر گرم‌ترین شهر استان پلدشت و میاندواب با ۳۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و خنک‌ترین شهر نیز چالدران با دمای هشت درجه سانتی‌گراد بالای صفر بود.
وی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته خوی، سلماس، شوط، قره ضیاالدین و ماکو بیشترین میزان بارندگی ها را داشتند که خوی با ۴.۳ میلیمتر بارش رکورددار بود.
وی اضافه کرد: روز یکشنبه هفته آینده نیز موج بارشی ضعیفی وارد استان می‌شود و در ساعات بعد از ظهر مناطق شمالی استان تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند.
آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است.
پیرانشهر و سردشت جزو شهرهای پر بارش این استان با سالانه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر بارندگی محسوب شده و بارش‌های استان از شهریورماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه دارد.
به علت کشاورزی بودن شغل اغلب مردم منطقه گزارش‌های هواشناسی جزو اخبار بااهمیت برای ساکنان این استان است چرا که تمامی فعالیت‌های کشاورزی را از کاشت داشت و برداشت براساس آن برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند./منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هفت =