آذربایجان غربیاخبار منطقه آزاد ماکواستان هاپلدشتشهرستان هاشوطگردشگریماکو

باهدف افزایش رضایت گردشگران
آغاز فعالیت رسمی ستاد اجرایی خدمات سفر در منطقه آزاد ماکو

ستاد اجرایی خدمات سفر در منطقه آزاد ماکو باهدف سازماندهی و نظارت بر ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران در این منطقه آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرماکو، ستاد اجرایی خدمات سفر در منطقه آزاد ماکو باهدف سازماندهی و نظارت بر ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران در این منطقه آغاز بکار کرد.

حسین گروسی، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در جلسه هماهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه از ۸۸ هزار نفر اقامت شب در این منطقه در سال جاری خبر داد و گفت: تلاش داریم این تعداد اقامت را به سه برابر افزایش دهیم .

وی با اشاره به اینکه گردشگری یکی از طرفیت‎‌های منطقه آزاد ماکو است، افزود: برگزاری جشنواره زمستانی در اواخر بهمن ماه، حضور فعال منطقه آزاد ماکو در نمایشگاه بین المللی تهران برای شناساندن ظرفیتهای گردشگری و برگزاری تورهای گردشگری کشور در سال جاری از مهمترین برنامه های منطقه آزاد ماکو برای جلب و جذب گردشگر در این منطقه خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین گفت: مرز ماکو قدمت ۱۰۰ ساله داشته و یکی از امن‌ترین مرزهای کشور برای تردد مسافران و گردشگران است.

حسین گروسی ادامه داد: باید با برنامه‌ریزی مناسب شرایطی را فراهم کرد که مسافران خروجی و ورودی از این مرز به جای خرید از ترکیه از داخل ایران خرید کنند.

وی اضافه کرد: برای برندسازی در حوزه گردشگری نیاز به همکاری‌ اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوده و نیز برای تقویت زیرساخت‌های گردشگری منطقه آزاد ماکو نیازمند مشارکت بیشتر این اداره‌کل هستیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: برای میزبانی شایسته از مسافران نوروزی باید فضای شهری به زیبایی آراسته و آماده اسقبال مسافران باشد که در این راستا نقش شهرداری‌ها بسیار مهم است.

مرتضی صفری،  مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: شهرستان ماکو یکی از شهرستان های مهم در استان است که وجود بافت تاریخی و آثار به جای مانده از تاریخ کهن در این شهرستان بر ظرفیتهای گردشگری آن افزوده است.

وی با بیان اینکه به دنبال احیا بافت های تاریخی در داخل شهر ماکو هستیم، افزود: برای احیا این بافت ها از جمله بناهای تاریخی پردیسان یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون تومان سرمایه گذاری شده و لازم است برخی ادرات و نهادها برای مرمت و سامندهی این بناها کمک و مساعدت نمایند .

مدیر کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان همچنین از تصمیم گیری و رفع مشکلات در مورد بافت تاریخی ماکو و مشکل ساخت و ساز اهالی شهر ماکو در این محدوده در آینده نزدیک با همکاری وزارت میراث فرهنگی خبر داد .

وی اضافه کرد:در سطح منطقه ۲۱ واحد اقامتی اعم از هتل، مهمان‌پذیر و واحدهای بوم‌گردی با ۸۰۰ تخت اقامتی وجود دارد که ظرفیت مناسبی محسوب می‌شود و ضریب اشغال تخت‌ها معیار مناسبی برای بررسی تعداد مسافران در منطقه آزاد ماکو است.

مرتضی صفری اظهار کرد: در سطح ماکو پروژه‌های تاریخی زیادی وجود دارد که متاسفانه در معرض تخریب قرار دارد که باید با همکاری یکدیگر نسبت به احیا و مرمت آنها در اسرع وقت اقدام کرد.


محمد علی پور، نماینده مردم شهرستانهای ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از کم بودن برنامه های تبلیغی سازمان منطقه آزاد ماکو برای شناساندن این منطقه گلایه کرد و گفت: لازم است برای شناساندن ظرفیتهای بی نظیر گردشگری و طبیعت بکر آن از ظرفیت عظیم رسانه ملی و استانی استفاده شود .

وی با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو در کشور باید به جایگاه واقعی خود دست یابد افزود: زیرساختهای لازم برای توسعه گردشگری در این منطقه وجود دارد .

در این جلسه به ۲۲ نفر از مسئولان کمیته های ستاد خدمات سفر حکم مسئولت اهدا و این ستاد از امروز برای سازماندهی و نظارت بر ارائه خدمات مطلوب و بهتر به مسافران و گردشگران در منطقه آزاد ماکو فعالیت خود را آغاز کرد .

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نوزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا