اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

ارزش صادرات از گمرک بازرگان به ۱۶۴ میلیون دلار رسید

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو -سرپرست اداره کل گمرک بازرگان گفت: ارزش صادرات از این مرز طی سال ۱۳۹۷ به ۱۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به سال پیش از آن ۱۰۸ درصد رشد داشت.

صادق نامدار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: طی سال گذشته ۱۹۴ هزار تن کالا از طریق گمرک بازرگان صادر شد که عمده ترین اقلام صادراتی از این مرز را مصالح ساختمانی تشکیل می دهد.
وی اضافه کرد: در این مدت یک میلیون و ۹۱۸ هزار تن کالای سایر گمرکات کشور نیز از طریق مرز بازرگان صادر شده است.
وی از ترانزیت ۲ میلیون و ۹۵ هزار تن کالا طی سال ۱۳۹۷ از طریق این گمرک خبر داد و بیان کرد: این میزان ۵۹درصد بیشتر از سال پیش از آن بود.
به گزارش خبرماکو، حدود یک چهارم از کل پایانه های مرزی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.
آذربایجان غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا