اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

اشتغالزایی در منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری در صنعت پوشاک محقق می شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با اصناف وبازاریان گفت:  اشتغالزایی در منطقه آزاد ماکو با سرمایه گذاری در صنعت پوشاک محقق می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  غلامرضا سلیمانی  روز دوشنبه در دیدار با اصناف و بازاریان منطقه آزاد ماکو با اشاره به قابلیت اشتغالزایی در منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو به دلیل موقعیت ژئوپلیتیک و استراتژیک و نزدیکی به ترکیه، بازارهای اروپا، حوزه دریای سیاه، قفقاز و… همچنین وجود نیروی کار ، انرژی ارزان، مزایای و مشوق های منطقه آزاد، بهترین مکان برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف بخصوص صنعت پوشاک است.

وی اضافه کرد: با تولید کنندگان برند های معتبر برای ایجاد اشتغال ۱۱۰۰ نفر بومی منطقه در حال رایزنی هستیم و تولیدی های لباس بزرگی در منطقه احداث خواهد شد.

وی افزود: برخی تولید کنندگان محصولات خود را به منظور جلب نظر مشتری، با برند خارجی عرضه می کنند لذا برای حذف مارک بیگانه و ایجاد باور به کیفیت کالاهای داخلی در خریداران، باید فرهنگ سازی شود.

وی خاطر نشان کرد:  مناطق آزاد به عنوان فرصت های رقابتی اقتصاد ایران می‌توانند موتور محرک توسعه باشند،  اگر بخواهیم در منطقه توسعه اتفاق بیافتد باید بازار آن رونق بگیرد.

وی ادامه داد: پیگیر مشکلات بازاریان، سهمیه آنها، کالای همراه مسافر و مردم منطقه هستیم.

 

*** بروکراسی های اداری مانعی برای سرمایه گذاران در منطقه است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با ابراز امیدواری در تسهیل فرایندهای اخذ مجوز سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی در منطقه  گفت: بروکراسی های اداری مانع از ورود سرمایه گذار به منطقه می شود.

سلیمانی افزود:  ابتدایی ترین نیاز برای جلب اعتماد سرمایه گذاران بخش خصوصی  کاهش  موانع اداری و تشریفات قانونی است لذا تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می دهیم.

وی با تاکید به حل ریشه ای و آسیب شناسی مشکلات منطقه ادامه داد: وقتی تقابل بین منافع ملی و منافع فردی باشد باید توان این را داشته باشیم که منافع ملی را در اولویت قرار دهیم.

 

***برند سازی و شناساندن منطقه آزاد ماکو از جمله رویکردهای سازمان است

وی با تاکید بر شناساندن و برندسازی منطقه آزاد ماکو در کل کشور نیز اشاره کردو گفت: یکی از برنامه های آتی برای منطقه برندسازی، نوآوری و معرفی ظرفیت ها و توانمندی های آن در کل کشور  است.

وی افزود: اگر بتوانیم شرایطی مهیا کنیم که بخش خصوصی تشویق شود و در زمینه های متعدد در منطقه اعم از تولید، گردشگری، صنایع دستی و… در ماکو سرمایه‌گذاری خوبی داشته باشد،  می توان امیدوار بود که این منطقه در حوزه های مختلف به عنوان برند مطرح شود.

وی ادامه داد: در حوزه های لجستیک، کشاورزی، گردشگری، معدن و تولید برنامه هایی داریم و کارهای بزرگی انجام خواهد شد.

 

*** پروژه های عمرانی که موجب رونق منطقه شوند در اولویتند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه پروژه های عمرانی که موجب رونق منطقه شوند در اولویت هستند حاطر نشان کرد: شهرک صنایع کوچک جهت بهره مندی سرمایه گذاران منطقه به زودی شروع به کار می کند.

وی ادامه داد: سهمیه بندی بازاریان بازارچه به صورت جدی در دست پیگیری است و برای بازار سنتی ماکو برنامه های خاصی داریم که در عرصه رقابت با بازارچه های مرزی متحمل زیان نشوند.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه پوشاک به دلیل نبود پارچه خوب، طراحی مناسب و دوخت و دوز مرغوب با مشکل مواجه می شویم.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

 

 

 

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا