اجتماعیسراسری

افراد چاق در ماه مبارک رمضان

“یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُون”
ای افرادی که ایمان آورده اید! روزه بر شما نوشته شده، همانگونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید(سوره بقره،۱۸۳)

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو به نقل از سایت دکتر کرمانی ، برخلاف انتظاری که روزه دارها از ماه مبارک رمضان دارند ماه مبارک ماهی است که افراد چاق را چاق تر و افراد لاغر را لاغرتر می کند ، ولی با کمی تامل و برنامه ریزی می توانیم این ماه پر فضیلت را به بهترین فرصت برای کاهش وزن تبدیل کنیم .
برای دست یابی به این نتیجه بایدعلل افزایش وزن حاصل در این ماه را شناسایی کنیم که بتوانیم جلوی آن را بگیریم و با یک برنامه ریزی از آن برای کاهش وزن استفاده کنیم .
علت افزایش وزن در این ماه را می توان در یک جمله خلاصه کرد :پرخوری و کاهش فعالیت یعنی:انرژی دریافتی در ماه رمضان بر انرژی مصرفی غالب میشود.
شش علت را می توان برای پدیده افزایش وزن در این ماه شناسایی کرد، و برای هر یکی از آنها یک سری پیشنهاد مطرح نمود که این ماه مبارک را تبدیل به ماه کاهش وزن کنیم نه افزایش وزن .

۱-افزایش کمی وکیفی غذاهای دریافتی در ماه مبارک رمضان

با یک نگاه به بازار خواربار فروشی ، قصابی ها وشیرینی فروشیها در ماه شعبان و در اوایل حلول ماه مبارک رمضان یک جُنب وجوش و حرکت در بازار فروش خوراکی ها وشیرینی جات احساس خواهیم کرد.

راه حل :

در نوع و مقدار خرید احتیاط کنید وحد اقل را بخرید. هنگام گرسنگی به خرید نروید؛ زیرا در این حالت خرید شما چندین برابر خواهد بود . قبل از رفتن به خرید نیازها را تعیین کنید و بنویسید وطبق نوشتار خریداری کنید .

 

۲- حدیثی از پیامبر گرامی (ص) وارد شده که می فرمایند : نوم الصائم عباده :خواب روزه دارعبادت است. بسیاری از افراد ازاین حدیث سوء استفاده می کنند وتحرک خود را در این ماه کم میکنند واز طرف دیگر ورزش را کاملا کنار می گذارند .

راه حل :

  • بهتر است در ماه مبارک رمضان سطح ورزش را از نظر شدت و مدت کاهش دهیم . مثلا اگر قبل از ماه مبارک می‌دویدید آن را به پیاده‌روی تبدیل کنید، یا اگر به مدت یک ساعت ورزش می‌کردید زمان آن را نیم ساعت کاهش دهید.
  • یک ساعت پس از افطار بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی است .همچنین می توانید ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بلند
  • شوید و قبل از خوردن سحری ورزش کنید. ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی و شنا بهترین نوع ورزش در این ماه مبارک هستند.
  • ورزش در ماه رمضان از تجمع چربی در بدن جلوگیری و عمل سوخت و ساز را تسهیل می‌کند.

 

۳- خداوند بدن انسان را هوشمند خلق کرده ، بنا براین اگر روزه دار افراط در تغذیه نکند و روزه گرفتن او همراه با کاهش وزن باشد بدن او تصور می کند که فرد در قحطی به سر می برد. بدن برای مقابله با پدیده قحطی وبرای جلوگیری از کاهش بیش از حد وزن اقدام به کاهش سوخت پایه می کند ومانع کاهش وزن می شود .

راه حل :

برای مقابله با کاهش سوخت بدن هیچ راهی جز افزایش فعالیت در ماه مبارک رمضان ندارید که جلو این کاهش سوخت را بگیرید .

 

۴- چون فرصت کمتری از افطار تا سحر وجود دارد . در ماه رمضان روزه دار ولع بیشتری به غذا خوردن پیدا می کند .

راه حل :

برای کنترل این موضوع پیشنهاد می شود از سینی های سلف سرویس یا سینی های بیمارستانی استفاده کنید . تک تک غذاهای مورد نیاز خود را از سفره با اندازه هایی که قبلا آموختید در سینی بچینید وبه هیچ وجه به غذای دیگری دست نزنید. باید از اراده استفاده کنید و جلوی این گرایش را بگیرید .

 

۵-با غذاهای سنتی ماه مبارک رمضان مثل حلیم، زولبیا ،بامیه و کله پاچه که انرژی بالایی دارند چکار کنیم؟

راه حل :

حلیم، زولبیا و بامیه انرژی بالایی دارند واز طرف دیگر کربوهیدرات بالایی نیزدارند . کربوهیدرات زیاد وقتی وارد خون می شود وقند خون را افزایش می دهد انسولین وارد خون می شود که قندها را جمع کند، این امر منجر به کاهش ناگهانی قند واحساس گرسنگی ضعف و حتی در حالاتی به لرزش دست منجر می شود . بنا براین باید حد الامکان از اینگونه غذاها پرهیزکنید .

 

۶-میهمانی های ماه مبارک رمضان بیش ازدیگر ماه ها می باشد و از عوامل رایج افزایش وزن به حساب می آید .

روزه داری که ۱۶ ساعت غذا نخورده ، وقتی باسفره رنگین مواجه می شود قطعا دریافتی بیشتری خواهد داشت .

راه حل :

در میهمانی ها با اراده آهنین سر سفره بنشینید وتصمیم بگیرید که جمع روزه داران را از قدرت اراده خود شگفت زده کنید .تا غذایتان تمام شد ، از سفره بلند شوید.

 

۷- افطار تا افطار خوردن وبیدارنشدن برای سحری یکی از عوامل افزایش وزن در ماه مبارک رمضان است .

یکی از قوانین تغذیه این است که اگر همان سهمیه ی غذا را در چند وعده تقسیم کنید لاغر می شوید واگر همه آن سهمیه را در یک وعده بخورید چاق می شوید . افرادی در ماه رمضان چاق می شوند که از افطار تا افطار غذا می خورند.

راه حل :

پیامبر گرامی سحری را به شدت به ما سفارش کرده اند وباید حتما مهمترین وعده ما در ماه مبارک رمضان وعده سحری باشد زیرا ۱۶ ساعت بعد از آن وعده ای وجود ندارد و وعده افطار سبک ترین وعده قرار بگیرد .بهتر است که آخر شب غذاهای بین وعده هارا مصرف کنید .
بنابراین در ماه مبارک بهترین راه حل این است که رژیم ۵ وعده را به سه وعده تقسیم کنید : افطار ، آخر شب ، و سحری .بهتر است که بعد از افطار تا سحری حد الامکان مصرف آب زیاد را فراموش نکنید .

دکتر محمد صادق کرمانی

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا