اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاماکو

امسال بیش از ۴۹۸ میلیون دلار کالا از مرز بازرگان وارد کشور شده است

در 9 ماه سالجاری، 498 میلیون و 335 هزار و 982 دلار کالا از طریق این مرز وارد شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 6 رشد داشته است.

به گزارش خبرماکو- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: در ۹ ماه سالجاری، ۴۹۸ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۹۸۲ دلار کالا از طریق این مرز وارد شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۶ رشد داشته است.

رامین ظهیری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار خبرماکو اظهار کرد: میزان کالای وارد شده به کشور در این مدت از نظر وزنی ۴۱۱ هزار و ۸۵۳ تن است که از این لحاظ نیز نسبت به سال گذشته ۴ درصد رشد دارد.

وی ادامه داد: محصولات وارداتی شامل انواع ماشین‌آلات صنعتی، مصنوعات از چدن و آهن یا فولاد، آلومینیوم، مواد پلاستیکی، وسایل نقلیه زمینی، عصاره رنگ و مرکب، اسکلت فلزی، انواع چسب، انواع رنگ، سنگ فلز جوش، خاکستر، کائوچو و اشیای ساخته شده از آن و انواع پارچه بوده است.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: در این خصوص ۱۲ هزار و ۴۶۳ اظهارنامه صادر شده که از این نظر هم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد رشد داشته است.

**ترانزیت کالا از گمرک بازرگان به سایر گمرکات ۶درصد افزایش دارد

ظهیری به فعالیت بخش ترانزیت در گمرک بازرگان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت یک میلیون و ۹۳۱ هزار و ۸۷۸ تُن کالا از طریق این مرز به صورت ترانزیت خارجی ورودی (صادره از گمرک بازرگان به سایر گمرکات) انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶درصد رشد داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه ترانزیت داخلی در این مدت ۱۰۰هزار و ۷۸۰ تن بوده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴ درصد رشد داشته است، افزود: در این راستا نیز چهارهزار و ۵۹۵ مورد اظهار نامه صادر شده که ۳ درصد بیشتر از سال قبل است.

به گزارش خبرماکو، حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد، این استان دارای پنج پایانه مرزی بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − شش =

دکمه بازگشت به بالا