آذربایجان غربیاخبار منطقه آزاد ماکواستان هااقتصادیپلدشتشهرستان هاشوطماکو

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی: اولویت استفاده از آب سدهای ماکو، شرب و کشت کم آب‌بر است

به گزارش خبر ماکو- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه به حجم مخازن سد های شهرستان ماکو، اولویت استفاده از این سدها تامین آب شرب و کشت محصولات کم آب‌بر باید باشد.

یاسر رهبر دین روز جمعه در جلسه شورای حفاظت منابع آب شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت اظهار کرد: بر همین اساس در سد ماکو اولویت تامین آب شرب و در خصوص سد شهید قنبری نیز کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم مورد تاکید است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه حجم مخزن سد ماکو نسبت به سال‌های گذشته ۵۷ درصد و حجم بارش ها نیز ۲۶ درصد کاهش داشته است مدیریت ۱۶ میلیون مترمکعب بحث تامین آب شرب از این سد برای شهرهای ماکو، شوط و تعدادی از روستاهایی که در مسیر قرار دارند در اولویت استفاده از این سد قرار دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: اولویت بعدی تامین حداقل آب کشاورزی بر اساس برنامه‌ای که جهاد کشاورزی ارائه می دهد خواهد بود تا بتوان آب شرب را مدیریت کرد.


بیشتربخوانید: فرماندار ماکو: متاسفانه یک سوم ظرفیت سد ماکو پر می باشد


رهبردین گفت: در مورد سد شهید قنبری نیز وضعیت مخزن مشابه سال قبل است ولی با توجه به کاهش بارش ها و افزایش دما احتمال اینکه ورودی آب در ماه‌های آتی کم شود وجود دارد از اینرو می طلبد که به سمت کشت های کم آب طلب مانند گندم و کلزا در ۲ حوزه شهرستان‌های ماکو و شوط حرکت کرد.

وی تاکید کرد: در اراضی پایاب سد ماکو نیز امسال با توجه به اولویت تامین آب شرب و اینکه آب کشاورزی خیلی کمی خواهیم داشت اولویت تامین آب باغات خواهد بود.

رهبردین با بیان اینکه کشاورزان باید با رعایت الگوی کشت به سوی محصولات کم آب‌بر مانند گندم و کلزا بروند اظهار کرد: به علت کاهش بارش ها، باغات نباید توسعه پیدا کند و به سمت کشت های پرآب مثل یونجه، چغندرقند نباید رفت تا بتوان هم بحث کشاورزی را رونق داد و هم در بحث تامین آب شرب مشکلی وجود نداشته باشد.

به گزارش خبرماکو، شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت در شمال آذربایجان غربی واقع شده است؛ در این منطقه ۲ سد شهید قنبری و سد ماکو اراضی پایاب شهرستان های پلدشت و شوط را تامین می کند.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا