اخبار منطقه آزاد ماکوشهرستان هافرهنگی و هنریگردشگریماکو

بناهای تاریخی پردیسان ماکو جهت مرمت به بخش خصوصی واگذار شد

به گزارش خبرماکو- رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو گفت: طی مزایده ای چند بنای تاریخی در این شهرستان معروف به بناهای پردیسان جهت مرمت، ساماندهی و بهره‌برداری از آنها به بخش خصوصی واگذار شد.

علی خورابلو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: این بناها شامل ساختمان قدیمی بانک ملی، کلاه فرنگی ، ساختمان دارایی و شیرخورشید که به بناهای پردیسان معروف هستند ، با حضور نمایندگان صندوق حفظ و احیا بناهای تاریخی و کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از طریق مزایده به یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.

وی افزود: براساس تفاهم‌نامه این واگذاری‌ها، مقرر شد در بازه زمانی یک تا ۲ ماه آینده مشاوران و پیمانکاران ذی‌صلاح شرکت سرمایه‌گذار در ماکو استقرار و هر چه سریع‌تر مراحل طراحی، ساماندهی و مرمت  این مجموعه‌ها را شروع کنند.


بیشتر بخوانید: بناهای تاریخی ماکو احیا می شوند


رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو ادامه داد: در طول سال‌های گذشته بناهای پردیسان ماکو در چندین نوبت مورد مرمت قرار گرفته بودند، که سبک‌سازی سقف‌، تعویض رویه شیروانی و خرپاهای چوبی فرسوده اش ، مرمت تزیینات دیوار و تعدادی از درب‌های این بنا از جمله این اقدامات است.

خورابلو گفت: با توجه به گستردگی این بناها نیاز بود که بخش خصوصی برای تامین هزینه‌های مرمت و بهره‌برداری از آن ورود کند که در نتیجه صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور تصمیم به واگذاری بناهای پردیسان ماکو گرفته شد.

شهرستان ماکو با ۸۷ آثار تاریخی، فرهنگی  ثبت شده در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + پنج =

دکمه بازگشت به بالا