اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوپلدشتشهرستان ها

بیش از ۱۰۰۰ راس دام علیه بیماری لمپی اسکین ایمن‌سازی شدند

به گزارش خبرماکو به نقل از  روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی، رئیس شبکه دامپزشکی پلدشت گفت: بیش از ۱۰۰۰ راس دام سنگین علیه بیماری لمپی اسکین ایمن‌سازی شدند.

دکتر سیما جبرائیلی با اعلام این مطلب گفت: بیماری لمپی‌اسکین یک بیماری ویروسی واگیردار با ابتلای بالا در گاو و گوساله است که اغلب بوسیله حشرات انتقال می‌یابد این بیماری موجب ضایعات پوستی، کاهش تولید شیر، سقط جنین، تب ۴۰ تا ۴۱ درجه سانتیگراد، آب ریزش از چشم‌ها، افزایش ترشحات بینی و حلق و … می‌شود .

وی افزود : پیشگیری از بیماری، انجام واکسیناسیون جمعیت دام سنگین، جلوگیری از نقل و انتقال غیر مجاز دام، رعایت مسائل بهداشتی قرنطینه‌ای از سوی دامداران و آموزش آنان برای کنترل بیماری لازم است.

رئیس شبکه دامپزشکی پلدشت تصریح کرد: مهمترین راه پیشگیری از این بیماری، مایه کوبی دام‌های حساس با استفاده از واکسن های اختصاصی است .

وی گفت : در همین راستا طرح مایه کوبی رایگان بر علیه بیماری لمپی اسکین به مدت ۲ ماه در جمعیت دام سنگین روستایی شهرستان پلدشت صورت پذیرفت .

دکتر جبرئیلی اضافه کرد: در اجرای این طرح بیش از هزار راس دام سنگین توسط همکاران بخش بهداشت و مدیریت بیماری‌های دام علیه این بیماری در شهرستان پلدشت ایمن‌سازی شدند.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

دکمه بازگشت به بالا