اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیپلدشتشهرستان ها

بیش از ۱۴ هزار دستگاه کامیون امسال از مرز پلدشت تردد کرده است

به گزارش خبرماکو- مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه این پایانه یکی از معابر مهم زمینی کشور است، گفت: از ابتدای سال‌ جاری تاکنون، ۱۴ هزار و ۲۵۰ دستگاه کامیون از این مرز عبور کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش داشته است.

محمدرضا دربندی روز یک‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۴۷ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت هشت هزار و ۲۵۴ دستگاه کامیون ایرانی و چهار هزار و ۴۸ کامیون خارجی از کشور خارج شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خروج کامیون ایرانی ۱۸ درصد افزایش و کامیون خارجی ۴۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تعداد کامیون ورودی ایرانی از طریق این مرز نیز یک‌هزار و ۸۹۴ دستگاه و کامیون خارجی ۵۴ دستگاه بوده کهاین تعداد نیز نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۲ و ۵۲ درصد کاهش داشته است.

مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه تردد مسافر از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون به دلیل بیماری کووید ۱۹ تعطیل شده و مسافر خروجی و ورودی در این مرز صفر است، اظهار داشت: تردد مسافر نیز همزمان با سایر مرزها از ۱۶ مهر بازگشایی شده است و مسافران با ارائه کارت واکسن و تست پی سی آر منفی می توانند از این مرز تردد کنند.


بیشتر بخوانید: بیش از ۸۹ هزار مسافر از پایانه مرزی پلدشت تردد کردند


وی ادامه داد: از زمان بازگشایی مرز برای تردد مسافران از ۱۶ مهر تا پایان آذر امسال ، ۹۹۲ نفر تردد داشته اند که از این تعداد ۵۶۸ نفر مسافران ایرانی و ۴۲۴ نفر نیز مسافران خارجی بودند.

دربندی افزود: تمامی رویه های گمرکی در پایانه مرزی پلدشت فعال بوده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبرماکو؛ آذربایجان‌غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و تمرچین با شمال عراق تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه نیز مرز زمینی دارد.

پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا