اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیبازرگانشهرستان هاماکو

بیش از ۲۸هزارتن کالا از مرز بازرگان صادر شد

به گزارش خبرماکو – مدیرکل گمرک بازرگان با اشاره به اینکه این مرز بزرگترین مرز زمینی کشور است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۲۸هزار و ۵۲۳ تن کالا از طریق این مرز صادر شده است.

مجتبی بازگیر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: این محصولات شامل پتروشیمی، نباتی، کشاورزی، سنگی، اشیاء سرامیکی و شیشه ای، قراضه و ضایعات از آهن و فولاد و نساجی است.

وی افزود: در این خصوص ۸۲۴ اظهار نامه صادر شده که سال گذشته در این مدت زمانی به دلیل بسته بودن مرز ۸۸ مورد بود.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: همچنین در این مدت صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز ۱۹۶ هزار و  ۲۴۶ تن است در حالی که سال گذشته در این مدت زمانی هشت هزار و ۳۰۰ تن بوده است.

بازگیر با بیان اینکه ارزش دلاری کالاهای صادرشده از این گمرک ۹۹ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۴۶۷ دلار است، ادامه داد: ارزش دلاری صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز هم ۲۴۸ میلیون و ۳۹۳ هزار و ۶۳۸ دلار برآورد می شود.


بیشتر بخوانید : ارزش صادرات از گمرک بازرگان ۶۱ درصد افزایش یافت

صادرات ۸۰ هزار تنی؛ نمادی از رونق فعال‌ترین مرز زمینی کشور


حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا