اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیپلدشتشهرستان ها

بیش از ۳۲هزار دستگاه کامیون سال گذشته از مرز پلدشت تردد کرد

به گزارش خبرماکو- مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه این پایانه یکی از معابر مهم زمینی کشور است، گفت: در ۹ ماهه سالجاری، ۳۲ هزار و ۷۷۴ دستگاه کامیون از این مرز عبور کرد که البته نسبت به سال پیش از آن، ۱۵۷درصد افزایش داشت.

محمدرضا دربندی روز ‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو  متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۱۱۹ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت هشت هزار و ۷۷۲ دستگاه کامیون ایرانی و ۱۹ هزار و ۸۳۶ کامیون خارجی از کشور خارج شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خروج کامیون ایرانی ۱۵ درصد افزایش و کامیون خارجی ۴۸۰ درصد افزایش دارد.

وی ادامه داد: تعداد کامیون ورودی ایرانی از طریق این مرز نیز ۴هزار و ۱۴ دستگاه و کامیون خارجی ۱۵۲ دستگاه بوده که این تعداد نیز نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۴۴ درصد افزایش و ۲۱۰ درصد افزایش دارد.

مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه تردد مسافر از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون به دلیل بیماری کووید ۱۹ تعطیل شده و مسافر خروجی و ورودی در این مرز صفر است، اظهار کرد: از زمان بازگشایی مرز برای تردد مسافران (۱۶ مهر تا پایان اسفند)، چهار هزار و ۷۲۵ نفر تردد داشتند که از این تعداد ۹۶۱ نفر مسافران ایرانی و سه هزار و ۷۶۴ نفر نیز مسافران خارجی بودند.

دربندی اضافه کرد: تمامی رویه های گمرکی در پایانه مرزی پلدشت فعال بوده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبرماکو، آذربایجان‌غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و تمرچین با شمال عراق تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه نیز مرز زمینی دارد.

پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا