اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاماکو

بیش از ۳۵۰ هزار تُن فرآورده دامی پارسال از مرز بازرگان ترانزیت شد

به گزارش خبرماکو – رییس شبکه دامپزشکی ماکو گفت: در سال گذشته ۳۵۰ هزار و ۳۵۱ تن انواع فرآورده دامی پس از بازدید و نظارت‌های بهداشتی در قرنطینه از طریق مرز بازرگان به خارج از کشور ترانزیت شده است.

فاطمه آیرم روزپنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو بیان کرد: از این بیش از ۳۵۰ هزار تُن فرآورده دامی پارسال از مرز بازرگان ترانزیت شدمیزان، ۳۳۷ هزار و ۵۱۳ تن فرآورده‌های دامی بود که از مبدا کشورهای ترکیه و اروپا بارگیری شده بود که پس از بازدیدهای بهداشتی در قرنطینه دامپزشکی بازرگان به کشورهای آسیایی ترانزیت شد.

وی عمده کالاهای ترانزیتی دامی را شامل انواع فرآورده های خام دامی، فرآورده های بیولوژیک و داروهای دامی عنوان کرد و افزود: ایران در این نقطه مرزی به عنوان پل ترانزیتی کشورهای غربی و آسیایی ایفای نقش می کند و در تسهیل تجارت منطقه‌ای تاثیرگذار است.

رییس شبکه دامپزشکی ماکو اظهار داشت: در این مدت از طریق قرنطینه مرز بازرگان، ۱۰ هزار و ۲۶ تن انواع فرآورده‌ دامی نیز از کشورهای اروپایی وارد کشور شد که به طور عمده شامل گوشت منجمد، دارو، واکسن، اسب و خوراک ماهی بود.

آیرم افزود: میزان صادرات فرآورده های دامی کشور از طریق مرز بازرگان نیز در این مدت ۲ هزار و  ۸۱۲ تن شامل پودر گوشت طیور، ماهی زینتی، ضایعات پشم گوسفندی، چرم، دنبه گوسفندی، بره موم، آرتمیا و پودر صدف معدنی بوده است.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی که با اپیدمی کرونا مواجه هستیم از جمله مهمترین شرایط بازگشایی گمرک بازرگان استقرار و فعالیت سیستم ضدعفونی در نقطه صفر مرزی گمرک بازرگان است که تمام پرسنل این شبکه شبانه روز تلاش می کنند تا در این شرایط سخت به اقتصاد کشور و رفع نیازهای اساسی کشور در حوزه واردات و صادرات و حمل نقل کمک کنند.

گمرک بازرگان از اسفند ۱۳۹۸ به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و دنیا به صورت یک‌طرفه از سمت ترکیه مسدود شد که با رایزنی مقامات کشورمان این مرز مجددا در خرداد ۱۳۹۹ فقط برای ترانزیت و صادرات کالاها بازگشایی شد.

اگرچه نگرانی هایی از کاهش نقش ایران در ترانزیت کالا وجود دارد اما اتصال شبکه راه های کشور به مسیر حمل و نقل بین المللی با ایجاد ۱۰ کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب به طول ۲۱ هزار کیلومتر از مهمترین برنامه های وزارت راه و شهرسازی در طرح جامع حمل و نقل برای تقویت این نقش است.

مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو (در آذربایجان غربی) قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.


بیش از ۳۰۶ هزار تُن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

بیش از ۱۹۰ هزار تُن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

بیش از ۵۵ هزار تُن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا