اجتماعیچالدرانشهرستان ها

تالابهای چالدران میزبان بیش از ۵۰گونه از پرندگان مهاجر

به گزارش خبرماکو – رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالدران گفت: امسال نیز طبق سال‌های گذشته تالاب‌های زیبای این شهرستان میزبان بیش از ۵۰ گونه از پرندگان مهاجر است.

حجت آذریار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: در این فصل از سال تالاب‌های چالدران به دلیل داشتن غذای کافی وامنیت موجود برای پرندگان این تالاب‌ها پذیرای پرندگان مهاجر است.

وی در ادامه با بیان اینکه تالاب‌های این شهرستان به دلیل  حفظ اکو سیستمی خوبشان از آب مطمئن برخوردار هستند، افزود: بدین لحاظ در فصل مهاجرت ما شاهد حضور انواع پرندگان بی شماری از جمله غازها و اردک‌ها بالای ۵۰ گونه هستیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چالدران ادامه داد:  چالدران دارای ۶ تالاب بوده که تالاب‌های ” زاویه سفلی” ، “پیر احمد کندی” و ” ناور” جزء تالاب‌های دایمی این شهرستان است.


بیشتر بخوانید: تالاب “پیراحمد” چالدران میزبان اولین دسته درناهای مهاجر شد


وی اضافه کرد: وجود پرنده ای بنام درنای معمولی در تالاب‌های این شهرستان باعث شده تالاب‌های این شهرستان جزء تالاب‌های با اهمیت کشور قرار گیرد.

آذریار اظهار داشت: تالاب‌های حوزه شهرستان تنها تالاب‌هایی هستند، در سطح کشور که این پرنده در این تالاب اقدام به جوجه آوری می کند و هر ساله ما توانستیم این جوجه آوری را در تالاب‌های این شهرستان ثبت کنیم.

وی گفت: با توجه به قرار گیری تالابهای چالدران درنوار ۷ کیلومتری مرزی و منطقه شکار ممنوع مامورین یگان حفاظت محیط زیست چالدران این مناطق را همیشه پایش میدانی می کنند و از این گونه های میراث طبیعی حفاظت می کنند.

تلابهای چالدران بیش از یک هزار هکتار وسعت دارد که امسال با مشارکت جوامع محلی و دوستداران محیط زیست شاهد افزایش حجم آب در این تالاب ها هستیم.

چالدران از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا