اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوشهرستان هاماکو

تحقق بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سالجاری

به گزارش خبرماکو،  رئیس شبکه دامپزشکی ماکو از تحقق بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون در طی ده سال گذشته علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سال سالجاری در این شهرستان خبر داد.

 فاطمه آیرم در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: شبکه دامپزشکی شهرستان در اجرای سیاست ریشه کنی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک که جز بیماری های استراتژیک در دام بوده و اهمیت بیماری از منظر خسارت مالی است که به دامدار وارد می شود.

وی ادامه داد: لذا  در سال جاری  بیشترین میزان پوشش واکسیناسیون در ده سال گذشته با ۱۰۸ روستا  که بیشترین جمعیت واکسینه با ۱۹۷ هزار و ۸۵ راس بوده امسال برعلیه طاعون نشخوار کنندگان واکسینه شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی ماکو اضافه کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که با عنوان “طاعون بزی” نیز شناخته می شود، یک بیماری کشنده حاد با واگیر بسیار بالا می باشد که نشخوار کنندگان کوچک و شترها را درگیر می کند. علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال، ذات الریه همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می گردد. عامل بیماری موربیلی ویروس از خانواده پارامیکسوویریده می باشد. بیماری PPR جزء فهرست بیماری های مهم در سازمان جهانی دام (OIE) می باشد و کشورها موظف هستند که در صورت وقوع، بیماری را به این سازمان گزارش نمایند.

به گزارش خبرماکو، ماکو یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا