اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاماکو

تردد بیش از ۱۶۶ هزار دستگاه کامیون در مرز بازرگان ثبت شد

به گزارش خبرماکو- مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه این مرز یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، گفت: سال گذشته ۱۶۶ هزار و ۱۱۱ دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده که نشان دهنده تداوم فعالیت تجاری بین‌المللی در این خطه از کشور با شروع فعالیت مجدد است.

جابر اکبر پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو متوسط تردد بیش از ۱۶۶ هزار دستگاه کامیون در مرز بازرگان ثبت شدتردد روزانه کامیون از این مرز را طی سال گذشته ۴۶۲ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت ۷۵ هزار و ۶۹۶ دستگاه کامیون از کشور خارج شد که به علت شیوع بیماری کووید ۱۹ و محدودیت‌های تجاری ناشی از آن، نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی  ادامه داد: تعداد کامیون ورودی به کشور از این پایانه نیز در سال گذشته ۹۰ هزار و ۴۱۵ دستگاه بوده در حالی که سال پیش از آن، این تعداد ۱۵۷ هزار و ۴۷۵ دستگاه بود.

وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.

گمرک بازرگان از روز پنجشنبه ۱۵خرداد ‌سال گذشته  پس از  پیگیری‌ های متعدد مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ساعته فعال شده است.

آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

کل پایانه‌های مرزی کشور ۲۲ مورد است که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود و در شمال آذربایجان‌غربی واقع است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 11 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا