اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکو

حدود ۱۶۶ هزار راس دام در ماکو واکسینه شد

به گزارش خبرماکو- رییس شبکه دامپزشکی ماکو گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵۶ هزار و ۷۸۸ راس دام سبک و سنگین علیه تب برفکی و شاربن واکسینه شدند.

فاطمه آیرم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکواظهار داشت: با توجه به اینکه طبق برنامه‌ریزی باید فاز سوم واکسیناسیون دام‌ها در پایان سال گذشته انجام می‌گرفت، به علت شیوع ویروس کرونا این امر با تاخیر و در اوایل بهار آغاز شد.

وی افزود: از ۱۶۵ هزار و ۷۸۸ راس دام، ۱۴۸ هزار رأس گوسفند و بز و هشت‌هزار و ۷۸۸ رأس گاو و گوساله هستند که به‌صورت همزمان از اول سال جاری تاکنون در تمام روستاهای تابعه شهرستان ماکو واکسینه شدند.

وی اضافه کرد: بیماری تب برفکی از مسری‌ترین بیماری‌های ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو، گوسفند و بز می‌شود و کاهش شدید تولید و تلفات در گوساله‌ها، بره‌ها و بزغاله‌ها را به دنبال دارد.
رییس اداره دامپزشکی ماکو با تأکید بر همکاری دامداران با اکیپ‌های دامپزشکی ماکو عنوان کرد: دامداران مطمئن باشند کارشناسان دامپزشکی اصول ایمنی را برای معاینه و راهنمایی‌های لازم در محل نگهداری دام‌های آنان انجام خواهند داد.
آیرم اظهار داشت: مرحله اول و دوم این واکسیناسیون به ترتیب در ماههای خرداد تا تیر و آذر سال گذشته انجام شده بود.

ماکو یکی از شهرهای شمالی استان آذربایجان غربی است و دارای ۱۸هزار راس دام بزرگ و ۲۶۰هزار راس دام سبک می باشد که سالانه به طور متوسط ۴۰هزار تن محصولات دامی در این شهرستان را تولید می کنند.

به گزارش خبرماکو به نقل از ایرنا، تب برفکی یا «بیماری دهان و پا»  یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می‌شود. این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند. این بیماری به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه نمودن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن میلیون‌ها راس دام است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا