اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکو

خانه‌های بهداشت ثابت و سیار عشایری در آذربایجان‌غربی ایجاد می‌شود

به گزارش خبرماکو- مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌غربی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده با وزارت بهداشت و درمان گفت: امسال خانه‌های بهداشت ثابت و سیار برای عشایر در استان خدمات‌رسانی می‌کنند.

علی ناجی روز دوشنبه در جلسه شورای عخانه‌های بهداشت ثابت و سیار عشایری در آذربایجان‌غربی ایجاد می‌شودشایری ماکو اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی ها به ازای هر ۵۰۰ نفر یک خانه بهداشت ثابت یا سیار ایجاد می شود.

وی اضافه کرد: در این راستا چهار نفر از افراد تحصیل کرده جامعه عشایری شهرستان جهت حضور در دوره های آموزشی به دانشگاه علوم پزشکی استان معرفی شدند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی با اشاره به سهم مناسب عشایر ماکویی در تولیدات لبنیات و گوشت استان ادامه داد: عشایر این منطقه با بهره مندی بیش از ۲۳۰ هزار رأس دام سبک و ۱۴ هزار دام سنگین سالانه بیش از ۶ هزار و ۷۱۸ تن مواد لبنی، یک‌هزار و ۷۲۸ تن گوشت قرمز و ۳۰۵ تن پشم تولید می کنند که بیش از ۷۰ درصد آن در بازارهای هدف عرضه می شود.

وی اظهار داشت: پلاک کوبی و بیمه دام جزء طرح های ملی و ضروری جامعه عشایری است و در صورت عدم پلاک کوبی هرگونه تردد دام در جاده ها و انتقال آن به مناطق ییلاقی ممنوع بوده و در صورت مشاهده به عنوان قاچاق توسط نیروهای نظامی  و انتظامی ضبط و به مراجع قضایی ارجاع داده خواهند شد.

فرماندار ماکو نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تامین امکانات رفاهی و ضروری برای عشایر جزو وظایف ذاتی دستگاه های اجرایی است، تاکید کرد: مسوولان امر باید زمینه و شرایط مناسب تولید را برای این قشر مولد و کم توقع فراهم کنند.

حسین عباسی ادامه داد: نقش عشایر در تامین و حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی بسیار مهم و تاثیرگذار است و در سال های پیروزی انقلاب و بعد از آن دوشادوش نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی مرزبان، در جهت حفظ کیان ایران اسلامی بوده اند و در کنار آن بخش عمده ای از نیاز کشور به فرآورده های دامی را تامین کرده اند.

عشایر شهرستان ماکو با سه هزار و ۷۰۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر در شمال آذربایجان غربی ساکن هستند.

بیش از ۷۰درصد مراتع ییلاقی عشایر شهرستان ماکو در محدوده شهرستان چالدران و بخش دشتک واقع شده است‌.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا