اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

ذوب‌آهن ماکو با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری احداث می‌شود

منطقه آزاد ماکو – ماکو – معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به انجام مقدمات سرمایه‌گذاری برای ساخت کارخانه ذوب آهن در این منطقه گفت: حجم این سرمایه‌گذاری داخلی یک میلیارد دلار بوده و اشتغال‌ زایی آن بیش از ۲۰۰ نفر پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، ابراهیم جلیلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این صنعت با فناوری روز دنیا راه اندازی می شود و آلایندگی خاصی در آن وجود نخواهد داشت.
وی ابراز امیدواری کرد که عملیات اجرایی این طرح تا پایان سال جاری آغاز شود.
وی با اشاره به وجود طرح های بزرگ سرمایه گذاری در حوزه زیربنایی کشور اضافه کرد: در این راستا مذاکراتی با پتروشیمی‌های بزرگ کشور انجام شده تا ماکو به عنوان هاب مواد پتروشیمی و ایجاد واحدهای پایین دست این صنعت تعیین شود.
وی بیان کرد: سرمایه گذارانی در حوزه کشت و صنعت در منطقه آزاد ماکو جذب شده که قرار است درخت پالونیا را در زمینی به وسعت ۲۰۰ هکتار به مدت سه سال آماده بهره برداری کند.
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به ظرفیت های گردشگری قابل توجه در این منطقه گفت: در این راستا نخستین هتل‌ کاروان سرای عباسی با محوریت مسیر جاده ابریشم در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود.
جلیلی از تفاهم با شرکت های چینی خبر داد و افزود: این سرمایه گذاران قرار است سد بدولی ماکو، مطالعات و روند احداث راه آهن تبریز – ماکو – ترکیه و نیز بخش صادرات گاز از این منطقه را اجرایی کنند.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا