دانستنی هاگردشگری

رشته کوه های اطلس کجا قرار دارند؟

رشته کوه های اطلس که رشته کوهی در شمال غربی قاره آفریقا است، به طور خاص در مراکش و در اکثریت قریب به اتفاق مساحت این زنجیره قرار دارد .

رشته کوه های اطلس که رشته کوهی در شمال غربی قاره آفریقا است، به طور خاص در مراکش و در اکثریت قریب به اتفاق مساحت این زنجیره قرار دارد و تا بخش هایی از الجزایر و تونس می رسد امتداد دارد.
مساحت این کوهها دو هزار و پانصد کیلومتر مربع تخمین زده شده است و رشته کوههای اطلس از دریای مدیترانه در شمال و شرق و از غرب به اقیانوس اطلس و در غرب تا صحرای بزرگ امتداد دارد. در جنوب، بلندترین قله این کوه ها قله طوبکال (توبکال) در مراکش است و ارتفاع این قله از سطح دریا ۴۱۵۶ متر برآورد شده است. به یاد می آوریم که رشته کوه های اطلس به سه بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتند از: کوه های اطلس بلند، کوه های اطلس کوچک و کوه های اطلس میانه.

کوه های اطلس بلند

رشته کوه های اطلس
رشته کوه های اطلس

این زنجیره در مرکز مراکش قرار دارد و تا زمانی که از سمت جنوب غربی به اقیانوس اطلس مشرف است و به سمت شرقی که با الجزایر هم مرز است می رسد. در آنجا به بلندترین قله این کوه ها می رسد، همانطور که اشاره کردیم قله قله است. توبکال و در جنوب غربی مراکش واقع شده است.
این امر منجر به جدایی دو اقلیم از یکدیگر می شود، آب و هوای مرطوب از اقیانوس اطلس و آب و هوای خشک بیابانی از کویر بزرگ در جنوب، و این کوه در قدیم به دلیل تنوع، کوه زندگی نامیده می شد. زندگی در این زنجیره که در آن انواع جانوران مانند شیر، آهو، ببر، خرس، فیل و غزال بربری زندگی می کردند.
این گونه ها منقرض شده اند و همچنین پوشش گیاهی در آنها متفاوت است مانند سرو. درختان، کاج‌ها و بلوط‌ها، و اینها درختان چند ساله‌ای هستند که جنگل‌های High Atlas را زینت می‌دهند.

کوه های اطلس میانه

وجه تمایز این کوه ها از کوه های اطلس بلند این است که در شمال مرکز مراکش واقع شده اند و بلندترین قله این زنجیره قله جبل ناصر است و ارتفاع این قله به ۳۳۴۰ متر می رسد.این کوه ها در ارتفاعات مختلف متفاوت هستند.
از نظر جغرافیای این کوهها، دره‌های فراوانی دارد و از نظر پوشش گیاهی، جنگل‌های بلوط و ارس فراوان است، و جنگل‌های سرو در نواحی مرتفع این کوه‌ها و حیوانات گسترده است. که در این کوه ها آهو و گوزن زندگی می کنند.

کوه های آنتی اطلس

به این دلیل نامیده می شود که قله های پایینی رشته کوه های اطلس را در بر می گیرد و ارتفاع این کوه ها ۲۵۳۱ متر است.این کوه در شرق مراکش قرار دارد.کوه های اطلس در جنوب مراکش واقع شده و در امتداد جنوب غربی امتداد دارد. اقیانوس اطلس و به سمت فلات Ouarzazate، که مشرف به صحرای بزرگ است. از این رو آب و هوای این کوه ها با آب و هوای خشک بیابانی مشخص می شود و اکثر پوشش گیاهی این کوه ها برای چرای دام مناسب است.

ما همچنین به بخش های دیگری از زنجیره کوه های اطلس اشاره می کنیم که در آن کوه های اطلس صحرا که در الجزایر واقع شده اند، بخشی از کوه های اطلس محسوب می شوند. ; زیرا در مجاورت ضلع شمالی است که مشرف به دریای مدیترانه است و در نهایت کوه های اورس اطلس که در شرق الجزایر واقع شده و به بلندترین قله در آن می رسد کوه چلیا است و ارتفاع این قله از سطح دریا به ۲۳۲۸ متر می رسد.

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + هفده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا