اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

روابط منطقه آزاد ماکو با نخجوان ارتقا می یابد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نخجوان گفت: بسترسازی برای توسعه روابط اقتصادی، گردشگری و فرهنگی بین منطقه آزاد ماکو و نخجوان در دستور کار این کنسولگری قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منصور آیرم شامگاه روز یکشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: این منطقه ظرفیت مناسبی برای گسترش فعالیت اقتصادی برای تجار و بازرگانان نخجوان ایجاد کرده است که می توان با تسهیل تردد اتباع ایرانی و نخجوان، راه تجارت و رونق اقتصادی منطقه را هموار کرد.
وی اضافه کرد: افزایش پلکانی ساعت کار گمرک پلدشت و نشست ماهیانه مشترک مقامات گمرکی از اقدامات انجام گرفته در راستای توسعه روابط اقتصادی ۲ طرف به شمار می رود.
وی بیان کرد: فراهم کردن بستر صادرات در حوزه های کشاورزی و دارویی، برگزاری نشست های تجاری با حضور مقام ها و تجار دو طرف و ایجاد ارتباط بین فعالان بخش خصوصی از دیگر اقدامات سرکنسولگری ایران در نخجوان است.
وی برگزاری جشن های مشترک و استفاده از ظرفیت های هنری و فرهنگی ۲ منطقه را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: در این خصوص برای استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری، رایزن فرهنگی نخجوان برای برگزاری جشنواره های مشترک ورزشی، فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی کرده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز با اشاره به اینکه ظرفیت های ویژه این منطقه فرصت های خوبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است، بیان کرد: به منظور تسریع روند سرمایه گذاری در منطقه، راهکاری تدارک دیده شده که سرمایه گذاران می توانند در مدت چند ساعت شرکت های خود را به ثبت برسانند.
غلامرضا سلیمانی گردشگری را یکی دیگر از محورهای توسعه منطقه عنوان کرد و افزود: گردشگری، بخش معدن، فناوری‌ های نوین، استفاده از دانش روز در کشاورزی از جمله این محورها به شمار می رود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،، آذربایجان غربی پنج مرز رسمی شامل پلدشت در مرز نخجوان، سرو، بازرگان و رازی در مرز ترکیه و تمرچین در مرز عراق دارد و بر اساس آمار موجود در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۸ هزار و ۷۴۳ دستگاه کامیون از مرز پلدشت تردد کرده است.
منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا