اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیپلدشتشهرستان ها

رییس اداره شیلات: صید ماهی در سد ارس پلدشت ممنوع شد

به گزارش خبر ماکو – رییس اداره شیلات پلدشت گفت: صید انواع ماهیان استخوانی در دریاچه پشت سد ارس این شهرستان و بزرگترین منبع آبی شمال غرب کشور ممنوع است.

محمد مقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حبر ماکو با اشاره به اینکه بعد از ۶ ماه فعالیت صید و صیادی صید ماهی از سد ارس ممنوع شد، افزود: امسال ۳ هزار و ۶۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی از دریاچه پشت سد ارس این شهرستان صید شده است.

وی اظهار کرد: از این میزان صید ۲۵ درصد توسط تعاونی‌ها در پلدشت صید و روانه بازار مصرف شده است.

رییس اداره شیلات پلدشت ادامه داد: هم اکنون ۴۰۰ صیاد فعال در قالب تعاونی صید و صیادی در این شهرستان فعالیت می‌کنند، ولی سهم ناچیزی از این صیدها دارند.

وی همچنین با اشاره به فعالیت صید غیرمجاز چنین گفت: متاسفانه ۷۵ درصد از ماهیان این منبع عظیم آبی توسط صیادان غیر مجاز بومی صید می‌شود که آسیبی جدی به صنعت شیلات این منطقه و اشتغال مردم محلی و بومی وارد کرده است.


بیشتر بخوانید: مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی خبرداد: رهاسازی بیش از ۳ میلیون قطعه ماهی به دریاچه پشت سد ارس پلدشت


مقدم اضافه کرد: ممنوعیت صید و صیادی در این منبع آبی با هدف زاد ولد ماهیان و حفظ ذخایر از هم اکنون تا شهریور ماه امسال آغاز و مقرر شده امسال برای حفظ و بازسازی ذخایر رودخانه مرزی ارس و حمایت از تعاونی‌های صید و صیادی سه میلیون قطعه انواع بچه ماهی در این رودخانه رهاسازی شود.

به گزارش خبر ماکو، آذربایجان‌غربی به عنوان دومین استان پرآب کشور با داشتن ۱۰ سد و ۹ رودخانه با قابلیت صید ماهی و ۴۲۰ مجتمع و مزرعه پرورش انواع آبزیان از استان‌های مستعد جهت تولید در زمینه آبزی‌پروری کشور به شمار می‌رود که سرمایه گذاری در این حوزه با هدف صادرات می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری برای کشور داشته باشد.

وجود رودخانه‌های زاب، گادر، مهاباد، زرینه، سیمینه، نازلو، شهرچای، ارس و باراندوز زمینه بسیار مناسبی برای تولید و پرورش ماهی در این استان به وجود آورده است تا در کنار کشاورزی توجه به آبزی پروری نیز غیرقابل اجتناب باشد.

همچنین سدهای مهاباد، نوروزلوی میاندوآب، شهیدکاظمی و خراسانه بوکان، بارون ماکو، قیقاچ پلدشت، ارس، ارس۲، سنجاق مهاباد، احمدآباد تکاب و حسنلو نقده به عنوان ۱۰ منبع نیمه طبیعی مهیا برای عملیات صیادی است.

اما از بین تمام این منابع آبی، ارس دارای اهمیت ویژه‌ای است چرا که با تقویت ذخایر آن می‌توان به اشتغالزایی در این منطقه مرزی کمک شایانی کرد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 4 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا