اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

سامانه نوین آبیاری در ۳۷ هزار هکتار زمین پلدشت اجرا می شود

منطقه آزاد ماکو – پلدشت – فرماندار پلدشت گفت: سامانه های نوین آبیاری با بیش از هفت هزار میلیارد ریال اعتبار در ۳۷ هزار هکتار از اراضی این شهرستان در حال اجراست.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، اکبر عبدالله نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تا پایان سال جاری تمام این اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز و قابل بهره برداری می شود.
وی ادامه داد: همچنین ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی ‘دشت زیدن’ که غیرقابل کشت بوده با اجرای طرح های بهسازی و تجهیز به سیستم آبیاری نوین در سال ۱۳۹۸ قابل بهره برداری است.
وی بیان کرد: عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار در اراضی پلدشت از سال ۱۳۹۴ در این شهرستان آغاز شده است.
فرماندار پلدشت اضافه کرد: با اجرای این طرح در این شهرستان برای هشت تا ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم فرصت شغلی فراهم می شود.
عبدالله نژاد بیان کرد: افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی و مصرف بهینه آب از مهمترین اهداف اجرای آبیاری نوین در اراضی این شهرستان است.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی در کشور و آذربایجان غربی به حوزه کشاورزی اختصاص دارد و اجرای طرح های آبیاری نوین از جمله راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.
آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۹۰ درصد منابع آبی استان در این اراضی مصرف می شود.
شهرستان پلدشت در شرق شهرستان ماکو، شمال آذربایجان‌غربی و در کرانه جنوبی رود ارس قرار دارد و مشتمل بر دهستان های چایباسار شرقی، زنگبار، گِچْلَرات شرقی و گچلرات غربی، ۷۲ آبادی و شهر پلدشت است.
شهرستان پلدشت دارای ۴۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت بوده، که ۲۳ هزار هکتار از این اراضی جزو زمین های دیم و ۲۲ هزارهکتار جزو زمین های آبی است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا