اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

سد ماکو و اثر تاریخی کلیسای زر زر فرصتی برای جذب گردشگر است

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده تبریز گفت: دریاچه سد ماکو و اثر تاریخی کلیسای زر زر که در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده، فرصتی برای جذب گردشگر در شمال آذربایجان غربی است.

به گزارش آوای آزاد آذربایجان ، به نقل از خبرنگار ایرنا، مسعود پزشکیان در جریان بازدید از آثار و جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ماکو و در دیدار از مجموعه تاریخی قلعه ماکو و کوه قیه با اشاره به قرار گرفتن این اثر تاریخی و موقعیت طبیعی منحصر به فرد، آن را یک هدف خاص گردشگری برای داخل و خارج کشور برشمرد.

دکتر پزشکیان بر توجه جدی به این مجموعه جهت فراهم شدن معرفی به یونسکو تاکید و مجموعه قلعه ماکو را یک اثر بسیار غنی جهت جلب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای اشتغال عنوان کرد.82241630-71040042

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در بازدید از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی پردیسان ۲ ماکو بر تلاش برای فراهم شدن امکان مرمت و استفاده عمومی از این مجموعه تاکید کرد.

مجموعه پردیسان ۲ که شامل ساختمان های قدیمی بانک ملی، شهربانی، دارایی و عمارت شیر و خورشید و کلاه فرهنگی است، در قلب شهر ماکو واقع شده ولی مرمت و بازسازی نشده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به طور سرزده از گمرک بازرگان نیز بازدید کرد.

وی که به همراه حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از گمرک بازرگان بازدید می کرد، در جریان مشکلات گمرکی جهت خروج و ورود کامیون ها قرار گرفته و قول پیگیری برای فراهم شدن شرایط جهت ایجاد تسهیلات برای کامیون های ورودی و خروجی را داد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی همچنین از پاسگاه های مرزی ماکو نیز بازدید کرد.

دکتر پزشکیان در این بازدید و در جمع فرماندهان و سربازان پاسگاه های هنگ مرزی با اشاره به فداکاری های آنها در تامین امنیت مرزها گفت: بیداری سربازان باعث آسودگی مردم کشور است و ما، مدیون رشادت و پایمردی نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی در سراسر کشور هستیم که توانسته اند در منطقه ای که شعله های تروریسم مشتعل است، آرامش و امنیت را برای مردم فراهم کنند.

وی در ادامه در بازدید از سد ماکو با تاکید بر فراهم شدن شرایط جهت تغییر سبک آبیاری تاکید کرد: اگر شکل آبیاری به قطره ای و بارانی تغییر یابد، آب سدها برای آبیاری های سنتی پایین دست ها به هدر نمی رود و شاهد فروکش کردن بیش از اندازه آب پشت سدها نخواهیم بود.

به گزارش ایرنا، مسعود پزشکیان نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو از تالاب چشمه ثریا، سد ماکو، کلیسای زُر زُر، مجموعه پردیسان ۲ و قلعه ماکو بازدید و از نزدیک در جریان پتانسیل های گردشگری منطقه آزاد ماکو قرار گرفت.

۷۱۳۲/۱۹۰۵**خبرنگار: حمید قاسمی**انتشار دهنده: حسن فاخری

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا