اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیسراسری

سعید محمد:منابع درآمدی منطقه آزادماکو پاسخگوی محرومیت زدایی منطقه نیست

به گزارش خبرماکو- مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه اهداف مناطق آزاد فقط محرومیت زدایی نیست، افزود: منابع درآمدی منطقه آزاد ماکو پاسخگوی محرومیت زدایی از وسیعترین منطقه آزاد کشور نیست و باید از منابع دولتی نیز در این خصوص استفاده کرد.

به گزارش خبر ماکو، سعید محمد روز یکشنبه در دیدار با ائمه جمعه شهرستان های ماکو، ‌ شوط و پلدشت افزود: صرف هزینه های درآمدی منطقه آزاد برای محرومیت زدایی و ایجاد زیرساخت ها هرچند زمینه را برای سرمایه گذاری، توسعه اقتصادی، تولید و صادرات فراهم می آورد، ولی این منابع کفاف منطقه ای با این وسعت را نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه های دولتی نیز باید با بهره گیری از ردیف بودجه ملی در کنار منطقه آزاد در محرومیت زدایی از منطقه مشارکت کنند، اضافه داشت: دوگانگیِ، عدم مدیریت یکپارچه و عملکرد جزیره ای نهادهای امنیتی در مناطق مرزی باعث رکود سرمایه گذاری و خروج سرمایه از کشور شده است که این امر در شورای امنیت ملی مطرح شده است.


بیشتر بخوانید: آینده‌ صنعت حمل و نقل منطقه آزاد ماکو با احداث دهکده لجستیک درخشان است


مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه مطابق قانون ۶۵ احکام دایمی کشور تمامی امورات منطقه غیر از مسائل امنیتی باید در دست مدیر منطقه آزاد باشد، ادامه داد: اجرای کامل قوانین مناطق آزاد و ثبات می تواند مسیر سرمایه گذاری را هموار و با سرمایه گذاری و چرخش چرخ تولید مشکلات اقتصادی و معیشتی و اشتغال منطقه رفع شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این دیدار با اشاره به اینکه منطقه آزاد ماکو بخاطر وسعت بسیار بالای آن بر خلاف مناطق آزاد دیگر عمده تمرکز خود را به جای توسعه سرمایه گذاری، ‌ تولید، ‌ صادرات و تجارت بین المللی، به عمران و آبادانی منطقه معطوف داشته است، گفت: این سازمان تا کنون هشت هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال برای عمران و آبادنی منطقه آزاد ماکو هزینه کرده است.

محمدرضا عبدالرحیمی با اشاره به اینکه امسال ارزش هزینه هایی که برای پروژه های عمرانی منطقه هزینه شده است، بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال است ادامه داد: برای پذیرش و میزبانی مطلوب سرمایه گذاران توسط مردم، جوامع محلی منطقه باید از حداقل استانداردهای رفاهی و فرهنگی برخوردار باشند، لذا محرومیت زدایی و ایجاد امکانات بخصوص در حوزه های بهداشتی و آموزش و توسعه زیرساخت ها در اولویت برنامه های سازمان منطقه آزاد قرار دارد.

به گزارش ایرنا، ائمه جمعه شهرستان های ماکو، ‌ شوط، ‌ پلدشت و مسوول ستاد مردمی آیت الله رئیسی در منطقه نیز به بیان نظرات و مشکلات شهرستان های محل خدمت خود پرداختند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی روز شنبه جهت بازدید از طرح های عمرانی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو به این منطقه سفر و در مدت حضور در این منطقه از ظرفیت منطقه آزاد تجاری ماکو و مناطق ویژه آذربایجان غربی بازدید می کند.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا