پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

شهرک صنعتی مشترک ایران با ترکیه در منطقه آزاد ماکو ایجاد می شود

منطقه آزاد ماکو -ماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: هزار هکتار زمین با امکانات جانبی برای ساخت شهرک تولید مشترک با ترکیه اختصاص‌یافته که مذاکرات اولیه با مقامات ترکیه در این خصوص انجام شده و در آینده‌ای نه‌چندان دور تبدیل به قطب تولید مشترک دو کشور شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، غلامرضا سلیمانی روز  دوشنبه در نشست شورای روابط بازرگانی ترکیه – ایران با اشاره به مشترکات فراوان دو کشور بیان کرد: منطقه آزاد ماکو پیشران مشترکات ایران و ترکیه است و تقریباً ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه دارد. به‌طور تقریبی روزانه بیش از ۱۲ هزار نفر از همسایگان کشور برای تهیه مایحتاج به مناطق آزاد مراجعه می‌کنند.

وی با اشاره به تفاهم روسای جمهور دو کشور به‌منظور حصول مراودات ۳۰ میلیارد دلاری افزود: باور داریم که منطقه آزاد ماکو می‌تواند نقش مؤثر، اساسی و پیشران در تحقیق این هدف داشته باشد.

سلیمانی با تأکید بر موقعیت ژئواستراتژیک منطقه آزاد ماکو خاطر نشان کرد: ماکو می‌تواند نقطه کانونی برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب و همچنین دروازه ورودی ایران به اروپا از طریق ترکیه (تنها مرز زمینی) باشد.

وی ادامه داد: منطقه ماکو دارای بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت و بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، آب وسیع رودخانه ارس، اراضی وسیع کشاورزی بالغ‌بر ۱۴۰ هزار هکتار، خطوط انتقال گاز ایران به ترکیه و اروپا، وجود نیروگاه برق، ظرفیت‌های تاریخی وجود دو گمرک بازرگان و پلدشت در منطقه است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: امکانات و ظرفیت‌ها درصورتی‌که با مزیت‌های شرکت‌های ترک ترکیب شود، می‌تواند منجر به تولید اقتصادی شده و در بسیاری از بازارها با قیمت پایین‌تر و کیفیت مناسب ارائه شود.

سلیمانی بابیان اینکه هدف منطقه آزاد ماکو توسعه روابط تجاری و عمران و آبادانی منطقه با مشارکت شرکت‌های ترک است اظهار داشت: منطقه آزاد ماکو با ایجاد ظرفیت‌های بسیار خوبی ازجمله پتانسیل‌ها و مزایای منطقه آزاد ماکو و معاف کردن ورود کالاهای خارجی گروه ۴ به مناطق آزاد، توافق دو کشور برای استفاده از پول ملی در مراودات، می‌تواند در کنار دانش فنی، تکنولوژی و مشهوریت شرکت‌های ترک در بازار بین‌المللی زمینه همکاری خوبی برای بخش خصوصی دو کشور در منطقه آزاد ماکو ایجاد نماید.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه شراکت با ترک ها در تولید برای هردو طرف سودآور و توجیه پذیر است، تاکید کرد: منطقه آزاد ماکو در زمینه‌های نساجی و پوشاک، مبل و صنایع مرتبط، فرآوری چرم، مواد آرایشی و بهداشتی، صنایع بسته‌بندی، صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، داروی انسانی و دامی، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، فرآوری مواد معدنی و صنایع بزرگ ازجمله پتروشیمی و فولاد دارای اولویت سرمایه‌گذاری شرکای ترک می‌باشد.

وی افزود: افزایش سرمایه‌گذار در توسعه صنعت سولار و انرژی خورشیدی و همچنین با توجه به اراضی مناسب و آب کافی، کشت و صنعت‌ها، کشت گلخانه‌ای، دام‌پروری صنعتی و شیلات در رودخانه ارس قابل‌توجه است. توسعه صنعت لجستیک نیز جزو امتیازهای منطقه آزاد ماکو است که دهکده لجستیکی ما در مساحت ۷۰۰ هکتار در حال طراحی است.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در خصوص ترانزیت و خدمات آن در منطقه گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین ما و منطقه آزاد مرسین در حال نهایی شدن است تا از آن طریق همکاری‌های ترانزیتی در تأمین کالا و مایحتاج ایران و همسایگان انجام شود.

وی افزود: بر اساس توافق و مصوبه دولت منطقه آزاد ماکو تبدیل به قطب دیجیتال ایران خواهد شد، زیرا در عصر IT زیرساخت اصلی فیبر نوری و بسترهای اینترنت است، به همین منظور ما راه‌اندازی مرکز دیجیتال جاده ابریشم و صادرات محصولات ICT و کسب‌وکارهای الکترونیکی مرتبط و قطب دیتاسنتر ایران را در شمال غرب در این منطقه داریم. لذا فیبر نوری که بین ایران و ترکیه وجود دارد به‌عنوان بستر تجاری IT و اینترنت بین دو کشور محسوب می‌شود.

سلیمانی در ادامه در خصوص ظرفیت‌های گردشگری منطقه اظهار داشت: با توجه به زیرساخت‌های مناسب و وجه اشتراکات تاریخی و فرهنگی در منطقه گردشگری ترکیبی بین ایران و ترکیه می‌توان بسترهای مناسب را در منطقه ایجاد کرد. ما پیش‌ازاین پیگیر ایجاد شهرک تولید مشترک در مرز ایران و ترکیه برای مشارکت در تولید بودیم که توافقات روسای جمهور نیز به امضا رسیده است و در حال حاضر آماده همکاری در این زمینه با شرکای ترک هستیم.

وی تصریح کرد: هزار هکتار زمین با امکانات جانبی برای ساخت شهرک تولید مشترک با ترکیه اختصاص‌یافته که امیدواریم در آینده‌ای نه‌چندان دور تبدیل به قطب تولید مشترک دو کشور شود.

در ادامه امیت کیلر،رییس شورای روابط بازرگانی ترکیه – ایران و هیئت همراه با غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو دیدار و پیرامون افزایش حجم مبادلات بین ایران و ترکیه با بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه، افزایش همکاری‌های مشترک و حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بخش‌های تجاری و اقتصادی این منطقه نشست و تبادل‌نظر پرداختند.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.