اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

صادرات کالا از گمرک پلدشت بیش از ۲ برابر افزایش یافت

منطقه آزاد ماکو – پلدشت -مدیر گمرک پلدشت گفت: در چهار ماهه نخست سال جاری صادرات کالا از این گمرگ نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  اکبر احمد پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این مدت به میزان چهار هزار و ۱۱۸ تن انواع کالاهای ایرانی به ارزش ۶ میلیون دلار به کشورهای اروپایی از جمله ترکیه، آلمان، ایتالیا و نخجوان صادر شده است.
وی ادامه داد: این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۶۷ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۲۱۷ درصد افزایش داشته است.
مدیر گمرگ پلدشت محصولات پتروشیمی، مواد پلاستیکی، انواع فلزات، محصولات کشاورزی، لوازم خانگی، سنگ مرمر و کاشی و سرامیک را از جمله کالاهایی عنوان کرد که از طریق گمرک پلدشت به کشورهای اروپایی صادر شده است.
وی با بیان اینکه گمرک پلدشت، توانسته از لحاظ صادرات کالا در میان گمرکات استان پس از بازرگان رتبه دوم را به خود اختصاص دهد، گفت: با این روند پیش بینی می شود تا صادرات کالا از گمرک صنم بلاغی پلدشت تا پایان سال جاری به بیش از ۲۰ میلیون دلار برسد.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، آذربایجان غربی با ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق به ‌دلیل دارا بودن پنج پایانه و ۹ گمرک مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد و در این میان پایانه و گمرک پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یک ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.
پلدشت در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و شمالی ترین نقطه این استان واقع بوده که در سال ۱۳۸۸ از ماکو جدا شد و به جمع ۱۷ شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرک مرزی پلدشت نیز در این شهرستان و در کنار رود مرزی ارس قرار گرفته که یکی از دروازه های ترانزیت کالا از ایران به اروپاست.
مسیر گمرک و پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را موجب شده است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا