اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاگزارش تصویریماکو

صادرات ۱۹۲ هزار تُنی از مرز بازرگان، رونق تجارت خارجی

به گزارش خبرماکو – مرز بازرگان در آذربایجان غربی و شمال‌غربی ترین نقطه کشور، بزرگترین و فعال‌ترین مرز زمینی ایران طی سال‌های طولانی گذشته بوده که پارسال نیز با صادرات حدود ۱۹۲ هزار تنی، این مرز در دروازه اروپا نقش خود را در رونق تجارت خارجی و بین‌الملل به خوبی ایفا کرده است.

مرز زمینی بازرگان در شمال آذربایجان غربی از جمله مرزهای فعال کشور در طول دهه‌های مختلف، تجارت ایران با کشورها و کریدور ترانزیتی ایران به آسیا و اروپا بوده که ۹۵ سال از آغاز فعالیت آن در شمال غربی‌ترین نقطه کشور می‌گذرد.

جایگاه این مرز به حدی مهّم است که بیشترین میزان تجارت و ترانزیت مرزی در بین بیش از ۲۰ پایانه ورودی و خروجی ایران با کشورهای همسایه را در اختیار دارد و همواره نیز در این مسیر پیشتاز است.

صادرات، واردات و ترانزیت در حوزه تجارت خارجی از طریق مرز بازرگان باعث شده که آذربایجان غربی طی سال های اخیر به یکی از استان های موفق و فعال در این امر باشد.

این مرز علاوه بر اینکه درب ورودی به ترکیه و کشورهای اروپایی در حوزه تجارت خارجی به شمار می‌رود، یکی از نزدیکترین مرزها به حوزه دریای سیاه نیز محسوب می‌شود که می‌توان از این ظرفیت در راستای توسعه تجارت نیز بهره برد.

افزایش ۵۰ درصدی صادرات از مرز بازرگان

مدیرکل گمرک بازرگان  با بیان اینکه سال گذشته، ۱۹۱ هزار و ۸۸۸ تن کالا از طریق این مرز صادر شده، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش دارد.

رامین ظهیری بیان کرد: این محصولات شامل اقلام پتروشیمی، نباتی، کشاورزی، سنگی، اشیای سرامیکی و شیشه ای، قراضه و ضایعات از آهن و فولاد و محصولات نساجی است.

وی  ارزش دلاری این مقدار کالای صادر شده طی سال گذشته، را ۷۷۳ میلیون و ۷۴۰ هزار و ۸۸۸ دلار عنوان کرد.

به گفته مدیرکل گمرک بازرگان در این خصوص پنج هزار و ۲۳۴ فقره اظهار نامه صادر شده که سال گذشته در این مدت زمانی، این رقم سه هزار و ۹۱۷ مورد بود و به مدت مشابه سال قبل از آن ۳۴ درصد رشد داشته است.

ظهیری همچنین صادرات سایر گمرکات را از طریق این مرز در سال ۱۴۰۰ یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۷۸۱ تن عنوان کرد و گفت: در حالی که در سال ۱۳۹۹ این رقم یک میلیون و هشت هزار و ۷۳۲ تن بود و در این خصوص نیز رشدی ۳۰ درصدی ثبت شد.

وی همچنین ارزش دلاری صادرات قطعی سایر گمرکات را از مرز بازرگان ۲ میلیارد و ۲۳ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۷۹ دلار اعلام کرد و افزود: این رقم نیز نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد رشد دارد.

وی تاکید کرد: در این خصوص نیز تعداد ۲۲هزار و ۲۶۶فقره اظهار نامه صادر شده که ۱۹درصد بیشتر از پارسال است.

تردد بیش از ۲ برابری مسافر از مرز بازرگان

مرز بازرگان علاوه بر فعالیت تجاری، در حوزه مسافری نیز بسیار فعال است و بخش قابل توجهی از مسافرت های بین ایران و ترکیه و کشورهای اروپایی از این مرز زمینی صورت می‌گیرد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: سال گذشته پس از رفع محدودیت‌های کرونایی، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال ما قبل آن ۲۲۶ درصد افزایش داشت.

جابر اکبرپور همچنین اظهار کرد: سال گذشته، ۴۴۷ هزار و ۱۸۹ نفر مسافر از طریق این مرز تردد کردند در حالیکه سال ما قبل آن این تعداد ۱۳۶ هزار و ۷۹۶ نفر بود.

وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۱۳۴ هزار و۶۱۷ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۱۲۹ هزار و ۷۹۹ نفر در این مدت اعلام کرد و افزود: مسافران ورودی ایرانی  ۸۰۶ درصد و خروجی ایرانی نیز ۱۵۴ درصد بیشتر بودند.

به گفته مدیر پایانه مرزی بازرگان، شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۱۰۹ هزار و ۵۳۵ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۷۳ هزار و ۲۳۸ نفر بود که به ترتیب ۱۳۵ درصد و ۱۹۹ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال گذشته برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شد، گفت: با شیوع ویروس کووید ۱۹ و در جهت کنترل آن و نیز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پایانه‌های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافر برای ۱۸ ماه بسته بود و تردد صرفا برای ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.

اکبر پور افزود: همچنین از زمان آغاز تردد مسافردر در سال گذشته تعداد یک هزار و ۵۰۶ دستگاه اتوبوس از این مرز تردد کرده‌اند که از این تعداد ۷۱۵ دستگاه مربوط به ورودی و ۷۹۱دستگاه نیز خروجی بوده است.

افزایش ۶۱درصدی تردد کامیون در سال گذشته از مرز بازرگان

پایانه مرزی بازرگان با توجه به اینکه مهمترین و بزرگترین مرز زمینی کشور در شمال‌غرب کشور محسوب می شود و دروازه ورود به اروپا است، از این رو تردد کامیون از طریق این پایانه چشمگیر بوده و هست.

مدیر پایانه مرزی بازرگان  با بیان اینکه سال گذشته، تردد کامیون از این پایانه به ۴۴۷ هزار و ۱۸۹ دستگاه رسید، یادآور شد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اکبرپور اضافه کرد: تمامی این ترددها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده که با حضور کارکنان مرکز بهداشت در نقطه صفر مرزی صورت می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه این پایانه به صورت ۲۴ ساعته فعال است و تمامی کارکنان مستقر در این مرز به صورت شبانه روزی در حال فعالیت هستند، تاکید کرد: تمامی فعالیت این پایانه در امر واردات، صادرات و ترانزیت کامیون‌ها، همچنان ادامه دارد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان، عمده مقاصد ترانزیتی این کامیون‌ها را، مرزهای «باشماق، خسروی و آستارا» اعلام کرد و ادامه داد: این میزان تردد، سهم عمده‌ای در بخش ترانزیت کشورمان دارد.

وی متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۷۷۲ دستگاه عنوان کرد و افزود: سال گذشته در مجموع ۱۰۴ هزار و ۲۰ دستگاه کامیون از کشور خارج و ۱۶۴ هزار و ۶۰۳ دستگاه کامیون نیز وارد کشور شد که به ترتیب ۳۷ و ۸۲ درصد نسبت به دو سال قبل تر، رشد داشته است.

اکبرپور اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شده است.

مدیر پایانه مرزی بازرگان همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.


بیشتر بخوانید:  مرز بازرگان؛ رکنی بر رونق تجارت خارجی ایران


ترانزیت  بیش از ۴۰۷ هزار تُن فرآورده دامی سال گذشته از مرز بازرگان

مرز بازرگان علاوه محصولات کشاورزی، پتروشیمی، نساجی و فلزات در ترانزیت،  صادرات و واردات نقش فرآورده های دامی نقش اساسی و بی بدیل ایفامی کند

رییس شبکه دامپزشکی ماکو اظهار کرد: سال گذشته ۴۰۷ هزار و ۶۰۸ تن انواع فرآورده دامی پس از بازدید و نظارت‌های بهداشتی از طریق مرز بازرگان به خارج از کشور ترانزیت شد.

فاطمه آیرم همچنین افزود: میزان ترانزیت سال گذشته ۳۰۴ هزار و ۲۵۴ تن فرآورده‌های دامی بود، که از مبدا کشورهای ترکیه و اروپا بارگیری و پس از بازدیدهای بهداشتی در قرنطینه دامپزشکی بازرگان به کشورهای آسیایی با ۱۲ هزار و ۸۶۵ دستگاه کامیون  ترانزیت شده است.

وی عمده کالاهای ترانزیتی دامی را شامل انواع فرآورده های خام دامی، فرآورده های بیولوژیک و داروهای دامی عنوان کرد و ادامه داد: ایران در این نقطه مرزی به عنوان پل ترانزیتی بین کشورهای غربی و آسیایی ایفای نقش می‌کند و در تسهیل تجارت منطقه‌ای تاثیرگذار است.

به گفته رییس شبکه دامپزشکی ماکو، واردات فرآورده های دامی سال گذشته از طریق قرنطینه مرز بازرگان، ۱۰۳ هزار و ۳۵۴ تن بوده و از کشورهای اروپایی توسط چهار هزار و ۴۶۴ دستگاه کامیون وارد کشور شده است که بطور عمده شامل گوشت منجمد، دارو، واکسن و فرآوردهای بیولوژیک بود.

آیرم اضافه کرد: در سال گذشته، همچنین تعداد ۶۸هزار و ۲۲۳ راس دام زنده از مبدا ترکیه به مقصد قطراز طریق این مرز ترانزیت شده است.

به گزارش ایرنا، گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو واقع شده است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + دوازده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا