اجتماعیچالدرانشهرستان ها

طرح آبیاری تحت فشار سد “بابااحمد” چالدران، امسال افتتاح می‌شود

به گزارش خبرماکو- فرماندار چالدران گفت: طرح آبیاری تحت فشار سد” بابااحمد” این شهرستان تا پایان سال‌جاری به بهره داری خواهد رسید.

حسن محمدزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: سد خاکی بابا احمد در سال ۱۳۹۶ با ذخیره سازی یک میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب آب به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه بعد از بهره برداری از این سد عملیات طرح آبیاری تحت فشار در سطح ۶۰۴ هکتار آغاز شد، افزود: درحال حاضر این پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در دست اجراست.

به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی سد «بابا احمد» چالدران از سال ۱۳۸۷ شمسی شروع شد و در دولت دهم راکد بود و در دولت دوازدهم مورد بهره برداری قرار گرفت و آبگیری شد.


بیشتر بخوانید: سد بابا احمد چالدران سرریز شد


سد بابا احمد چالدران از نوع خاکی با هسته رسی بوده و با طول تاج ۲۶۸ متر دارای ۲۶ متر ارتفاع از بستر است.  همچنین این سد با حجم مخزن ۱.۶ میلیون مترمکعب و حجم تنظیمی ۲.۶ میلیون مترمکعب، ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را تحت پوشش دارد.

برای احداث این سد بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال هزینه شد و با هدف بهره مندی کشاورزان روستاهای منطقه از آب کشاورزی و جلوگیری از خسارت‌های ناشی از سیل در این مناطق و تقویت آب سفره‌های زیر زمینی است.

شهرستان چالدران با بیش از ۴۵ هزار نفر جمعیت در شمال آذربایجان غربی که اغلب مردم آن از طریق کشاورزی امرار معاش دارند و در ۲۳۰ کیلومتری ارومیه، مرکز استان قرار دارد.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا